Zastąp wino herbatą

 

Odbiór zebranych liśtków herbaty na cejlońskiej plantacji

Miłośnicy herbaty uważają, że napar z delikatnych listków fermentowanych, rolowanych i  suszonych może z powodzeniem zastąpić wszelkie inne napoje. Wprawdzie  sam się zaliczam do gorących wielbicieli herbaty ale aż tak daleko bym się nie posuwał. Są bowiem momenty, w których lubię zamienić napar herbaciany na filiżankę mocnej kawy. Lubię też do kolacji wypić kieliszek lub dwa dobrego i dobrze dobranego do potraw wina. Inna sprawa, że całą taką ucztę i tak kończy w moim przypadku filiżanka herbaty.
Są jednak smakosze uważający, że herbata może zastąpić wino z powodzeniem. Np. jako napój towarzyszący serom. Wybitny ekspert, znawca herbat i win, autor wielu tekstów na ten temat Edwin Soon mieszkający w Singapurze pokusił się o sugestie doboru odpowiednich gatunków herbaty do różnych gatunków sera.
Aby stworzyć dobre połączenie herbaty i sera, należy dobrze zrozumieć zachodzące między ich smakami relacje. Mogą się one wzajemnie dopełniać dzięki podobnym elementom (smak, tekstura, komponenty) lub tworzyć kontrast, w którym dwa różne elementy wzajemnie podkreślają swoją wyjątkowość, Oczywiście można także natrafić na kombinacje, które okażą się nieudane. Smak jest subiektywny, ale warto zastosować poniższe rady, aby uniknąć smakowych nieporozumień:
*Herbaty o mocnym charakterze, obdarzone bogatym, złożonym smakiem pasują doskonale do sera z niebieską żyłką, który ma bardzo asertywny smak.
*Mocne, ciemne herbaty o słodowym posmaku dobrze łączą się z kremowymi serami, a to ze względu na podobieństwo między ciężarem herbaty i bogactwem smaku sera.
*Słodowe, nizinne herbaty pasują do serów o intensywnym smaku, np. wędzonych, dojrzałych itp.
*Pieprz przydaje serowi ostrości – do niego dobrze jest pić herbatę o charakterze owocowym, słodzoną lub nie.
*Białe i zielone herbaty zawierają mniej agresywne, mniej ściągające polifenole, stąd uważa się, że trudniej dopasować je do serów. O tym, że biała herbata lubi sery, już pisaliśmy. Warto jednak także wypróbować pod tym względem herbatę zieloną, której roślinne nuty odzwierciedlają trawiaste aromaty obecne w niektórych odmianach kremowych serów.
*Zielone herbaty oraz ulung pasują do serów z ziołami i serów smakowych,
*Herbata z cytryną oraz napary ziołowe mogą stanowić dobre towarzystwo dla pikantnych serów kozich lub serów dojrzałych.
Herbata może złagodzić ostrość sera lub wydobyć z niego więcej smaków. Z drugiej strony ser potrafi uwydatnić słodowe akcenty herbaty lub skontrastować  jej gorycz. Mocne herbaty sprostają kremowości niektórych serów, z kolei łagodne bywają na tyle czyste w smaku, że przebijają się przez tę kremowość. Istnieje wiele sposobów na tworzenie udanych kombinacji.
Wypróbuj poniższe pary:
*Ser pleśniowy i Souchong
 *Ser kozi i zielona herbata


*Ser kozi i osłodzony Assam
*Herbata imbirowa lub cynamonowa i ser wędzony
*Pu-erh z dojrzałym cheddarem
*Ulung z kremowym serem z krowiego mleka
*Sencha z serem Asiago lub Manchego
*Darjeeling z camembertem

Tyle porad singapurskiego enologa i herbaciarka zarazem. Nawet jeśli na stałe nie będziemy się stosować do jego zaleceń, to można choć raz spróbować zestawić ulubiony ser z wybraną herbatą. Może też i nam będzie smakować assam z kozim serem.