Lecą gęsi na nasz stół

Gęsi z Kołudy Wielkiej

Jest powtórka. W ubiegłym roku sprzedaż gęsi z Kołudy była wielkim sukcesem. Słusznie więc postanowiono ją powtórzyć. Akcja „Najlepsza gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i trwa od 26 października do 15 grudnia 2011 roku.

Województwo kujawsko-pomorskie nieprzypadkowo zajmuje się tą akcją. To właśnie tutaj, w Kołudzie Wielkiej, znajduje się czołowa polska placówka badawczo-hodowlana, która w wyniku 45 lat pracy osiągnęła wzorcowy genotyp Gęsi Białej Kołudzkiej, stając się jedyną taką fermą na świecie.

 „Na terenie województwa w znaczący sposób powracamy do chowu przyzagrodowego gęsi – mówi marszałek  Piotr Całbecki – wydajemy podręczniki w wersji elektronicznej, które zwykłym rolnikom mają pomóc w hodowli gęsi. Pomoce te opracowane są z materiałów Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie i dzięki osobistemu wsparciu dr Haliny Bielińskiej, a jak by nie było, Kołuda Wielka i gęsi kołudzkie, to przecież Kujawy – gęsia stolica Polski, bowiem z niej pochodzi ponad 95% hodowanych w Polsce gęsi. Poza tym na terenie województwa hoduje się wciąż gęś rypińską” .

Siostrą białej owsianej jest gęś rypińska, która w prostej linii pochodzi od od gęsi gęgawy. Jednym z najbardziej cenionych produktów regionalnych w Polsce jest półgęsek z województwa kujawsko-pomorskiego, który przyrządza się z oczyszczonych z kości piersi gęsich. Te pekluje się, potem roluje, starannie zszywa, aby utworzyło się piękne wrzeciono, obciągnięte gęsią skórą. Tak przygotowany półgęsek wędzi się długo w zimnym dymie z drewna liściastego, najczęściej olchy, i drewna owocowego – tu z kolei najpopularniejsza jest czereśnia. Gotowy półgęsek, pokrojony w plastry, jest wspaniałą bazą do przygotowania wyśmienitego carpaccio albo sałatek.

Właśnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, akcja „Najlepsza gęsina na św. Marcina” osiągnie swoje apogeum: centralnym punktem akcji będzie Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który odbędzie się w dniach 11-13 listopada w Przysieku pod Toruniem. Od 11 listopada potrawy z gęsi znajdą się w menu wielu polskich restauracji.

Amatorzy gęsiny będą mogli także uczestniczyć w warsztatach szkoleniowych prowadzonych przez najwybitniejszych kucharzy. I tak np. w Warszawie ich miejscem będzie np. , restauracja „Piąta ćwiartka”, w Arkadach Kubickiego w  Zamku Królewskim 7 listopada, godz. 19.00, a  następnego dnia czyli 8 listopada,  o godz. 9.00, w  Akademii Kurta Schellera, przy ul. Międzynarodowej 68.
Wszelkie informacje o gęsiach i gęsinie ( w tym jak sądzę także gdzie ją kupić) można znaleźć pod adresem:  www.czasnagesine.pl