„Kuchnia” lansuje młodych mistrzów

Błażej Gruszczyński czyli Odkrycie Roku „Kuchni”

 Miałem okazję zjeść coś smacznego w zaprzyjaźnionym towarzystwie znającym się na kuchni. Uczestniczyłem bowiem w finałowych zmaganiach młodych mistrzów  gotowania o tytuł „Odkrycia roku” przyznawanym przez miesięcznik „Kuchnia”.

Do finału dotarło trzech szefów kuchni ( w tym jedna dama z warszawskiej restauracji „Mamma Mia Bistro”) ale w finale wystąpiło tylko dwóch mężczyzn, ponieważ choroba wyeliminowała ich damską konkurentkę.
Imprez finałowa odbywała się w „Fortecy” czyli lokalu rodziny Kręglickich przy ul. Zakroczymskiej. Zawodnicy mieli królika, z którego musieli wyczarować danie ( nie używając cylindra) oceniane przez profesjonalne jury, w którego skład wchodzili: Tessa Capponi-Borawska, Anna Wrońska, Ernest Jagodziński (ubiegłoroczny zwycięzca) i Teo Vafidis.

Radosław Nejman o krok od sukcesu

Tym razem jury ( niejednogłośnie ponieważ Tessa Capponi miała odmienne zdanie) zdecydowało, że tytuł „Odkrycia Roku” należy się Błążejowi Gruszczyńskiemu szefowi kuchni restauracji „Fidelio” w Poznaniu.
Drugie miejsce ( a zdaniem włoskiej jurorki pierwsze) zdobył Radosław Nejman  – także z Poznania.

Jeden królik na czworo jurorów to nie była duża porcja. Goście więc ( w tym także i ja) nie mieli okazji do spróbowania dań przyrządzonych w konkursie. Musieliśmy więc zadowolić się tym, co podają w „Fortecy” jej właściciele. Ja tam nie żałowałem.