Skąd ta miłość do kawy?

Znana na rynku firma MK Cafe przeprowadziła badania ankietowe, w których stawiała szereg pytań dotyczących picia kawy, wyboru ulubionego rodzaju, częstotliwości oraz obyczaju kawowego. W badaniu uczestniczyło niemal 19 tysięcy respondentów. To imponująca liczba pozwalająca  uznać rezultaty ankiety za miarodajne. A są one  interesujące.
Pierwsze pytanie dotyczyło kawy porannej.  Ankietowani stwierdzili, że nie wyobrażają sobie początku dnia bez ulubionego napoju. Różnili się tylko w wyborze. Oto on:

Nie wyobrażam sobie dnia bez:* Filiżanki mocnego espresso                      – 34%
* Aromatycznego cappuccino                       –  11%
* Latte w papierowym kubku                         –   8%
* Lekkiej kawy śniadaniowej z mlekiem        – 47%

O wyborze gatunku decydowała w dużej mierze płeć miłośników kawy. 51% kobiet nie wyobraża sobie dnia bez – lekkiej kawy śniadaniowej z mlekiem- i dokładnie tyle samo mężczyzn (51%) – bez filiżanki mocnego espresso.

Chociaż dla prawdziwego smakosza kawa jest wartością samą w sobie, jednak na co dzień pijemy ją z różnymi dodatkami.       W tej kwestii okazaliśmy się kawowymi tradycjonalistami. Pijemy głównie kawę z mlekiem (57%), słodzoną (22%) lub po prostu czarną (13%).

Ale nie tylko nie wyobrażamy sobie kawy bez mleka czy cukru. Równie ważne jest w jakiej sytuacji ją pijemy, co w tym czasie robimy, co czytamy, z kim się spotykamy.
Kawa dla Polaków, biorących udział w badaniu jest czymś prywatnym i intymnym. Pijemy ją głównie w domu (aż 40% wyborów) i najchętniej z ulubionego kubka – (54%).          W drugiej kolejności z filiżanki, ale co ciekawe, grupa wybierających filiżankę wśród mężczyzn jest stosunkowo większa (41%) niż wśród kobiet (36%).  
Wciąż istnieje grupa Polaków przywiązana do picia kawy w szklance ? 5% badanych i robią to częściej mężczyźni (7%) niż kobiety (4%).
A gdzie najczęściej pijamy kawę:

                                        *W domu –  41 %                                                                                                      
                                        *W przytulnej kawiarni lub cukierni –    4 %                                                            
                                        *W modnej wielkomiejskiej sieciowej kawiarni  –  2 %                                            
                                        *W drodze, w biegu lub samochodzie  –  1 %                                                         
                                        *W pracy, to moja chwila odpoczynku   –  21 %                                                      

                                        *I na koniec odpowiedź kawowych maniaków: piję kawę zawsze i wszędzie – nie liczy się miejsce, tylko dobra kawa!     – 31%

Bywa, że  kawa   towarzyszy nam przy lekturze książki lub gazety, ewentualnie pracy na laptopie (42 % odpowiedzi). Co ciekawe częściej jest to sytuacja typowa dla mężczyzn niż dla kobiet (40 % wśród kobiet i aż ponad 50% wśród mężczyzn).
Najmniejszym zainteresowaniem wśród pracujących Polaków, i to niezależnie od płci,  cieszy się kawa bezkofeinowa – wybiera ją taki sam odsetek w grupie mężczyzn i kobiet (ok. 2%).

Czy kogoś z was pytano o poranną lub wieczorną kawę, bo mnie nie. Ale mieszczę się w jednej z tych wymienionych grup. Lubię espresso…  we Włoszech!