Nie odchudzaj się, jedz gdyś głodny

Przeczytałem książkę wydaną przez wydawnictwo Carta Blanca a napisaną przez amerykańską lekarkę dr Michelle May o nieodchudzaniu się. Tak właśnie o NIEODCHUDZANIU SIĘ. I zachowaniu przy tym sportowej sylwetki.

Na okładce znalazłem szereg pytań, które zadaje autorka. Oto niektóre z nich: CZUJESZ, ŻE ZMIENIASZ SIĘ W NIEWOLNIKA DIET? WCIĄŻ MYŚLISZ O JEDZENIU? MASZ NAPADY WILCZEGO APETYTU? OBSESYJNIE ZABRANIASZ SOBIE SPOŻYWANIA KONKRETNYCH PRODUKTÓW? A MOŻE JESZ NIE Z POTRZEBY CIAŁA, LECZ PO TO, BY ZAGŁUSZYĆ NIEPRZYJEMNE UCZUCIA,  POKONAĆ STRES, SPRAWIĆ SOBIE PRZYJEMNOŚĆ? CZY AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST DLA CIEBIE  KARĄ ZA JEDZENIE LUB PRÓBĄ SPALENIA JEGO NADMIARU?
Potem w szeregu rozdziałów dr May wyjaśnia dlaczego zadała te pytania i jakie ma na nie odpowiedzi. Z całego grubaśnego tomu (też nieodchudzony!) wynika, że jeść należy wówczas gdy odczuwa się głód. Jeść to, co się lubi i na co ma się ochotę. Ale jeść należy z głową czyli pamiętać o tym, by się nie objadać i kończyć zanim poczuje się przykre uczucie przesytu. Oczywiście nie należy podjadać, zakradać się do lodówki, zagłuszać jedzeniem przykrości itp. itd. Słowem proste rady i zdroworozsądkowe podejście do żywienia.

No i nie należy zapominać o ruchu. Nie musi to być jogging czyli bieganie lecz wystarczą długie – a milsze dla wielu – spacery. Tak  właśnie żyje autorka. I wygląda tak, jak wielu z nas chciałoby wyglądać. Nie katuje się żadnymi dietami i nie przeżywa strasznego cyklu jo-jo czyli ponownego tycia po zakończeniu diety.

Książka „Jedz to, co kochasz – kochaj to, co jesz. Jak pozbyć się poczucia winy, zyskać zdrowie i smukłą figurę”  pomoże wyzwolić się z dyktatu diet, tabelek z kaloriami i wartościami odżywczymi oraz pozwoli skoncentrować na prawidłowym odżywianiu Pokaże też, że jedzenie i aktywność fizyczna są przyjemnością, gdy podchodzi się do nich w zdrowy sposób. Rozdziały teoretyczne uzupełniono przepisami na pyszne i pożywne dania, a także opisami ćwiczeń dla każdego – tak reklamuje książkę wydawca.

Spróbuję zastosować się do wskazań dr May.