Risotto zapiekane w pomidorach

8 średnich jędrnych pomidorów, średnia cebula, średnia cukinia, szklanka łuskanego zielonego groszku (może być konserwowy lub mrożony), 3/4szklanki ryżu do risotta, 3 szklanki bulionu cielęcego z kostki, 3 łyżki oliwy i łyżka masła, pół szklanki startego parmezanu, 2 łyżki posiekanego świeżego oregano (lub niepełna łyżka suszonego), sól, pieprz

1. Rozgrzać łyżkę masła z łyżką oliwy, dodać posiekaną drobno cebulę i zeszklić, po czym dodać suchy ryż i smażyć, aż ziarna ryżu staną się szkliste.
2. Pokroić cukinię w kostkę i dodać do ryżu wraz ze szklanką bulionu, chwilę gotować, aż ryż wchłonie cały płyn.
3. Kiedy ryż znów wchłonie cały płyn dodać groszek i drugą szklankę bulionu, znów gotować dłuższą chwilę i wlać trzecią szklankę bulionu. Gotować aż ryż stanie się miękki a nawet nieco się rozklei, zestawić z ognia, dodać w miarę potrzeby sól i pieprz, parmezan i zioła, wymieszać.
4. Pościnać górną część pomidorów, wydrążyć łyżeczką miąższ z wnętrza (można zużyć do zupy lub sosu), w wydrążenie nałożyć risotto, nakryć ścięta częścią, ułożyć w żaroodpornym naczyniu, polać pozostałą oliwą i wstawić na 30 minut do nagrzanego do 280 st C piekarnika.