Porady starego grzyba

Sezon grzybowy w całej pełni. Miniony weekend spędzony na naszej wsi tego dowodem. Większość „skoszonych” grzybów ususzyliśmy ale część została spożytkowana według przepisów nr 1, 3 i 4. Do pierwszego zużyliśmy także zawartość prezentowanej na zdjęciu butelki. To była uczta!

Nie będę się więcej rozpisywał tylko pędzę do lasu ale tego, który znajduje się w obrębie mojego płotu. Tu prawdę mówiąc nie mam żadnej konkurencji poza ślimakami. A one choć bywają niewiarygodnie szybkie, to jednak ze mną (a zwłaszcza z Basią) przegrywają na całej linii.
No to kosze w dłoń…

Grzyby w winie
40 dag borowików, 2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki, 1 posiekana mała cebula, 2 ząbki czosnku, 4 łyżki przecieru pomidorowego, pół szklanki białego wytrawnego wina, 6 łyżek oliwy z oliwek, sól, czarny pieprz
Oczyszczone i umyte grzyby drobno pokroić. Rozgrzać oliwę w garnku i podsmażyć czosnek, cebule i łyżeczkę natki z pietruszki. Czosnek wyjąć. Włożyć grzyby, posolić i dodać pieprzu. Smażyć 5 minut. Podlać winem. Smażyć aż do wyparowania wina. Dodać przecier pomidorowy, ponownie posolić do smaku i gotować jeszcze 10 minut. (Można też zastosować wersję bezpomidorową.) Podawać posypane natką pietruszki.

Grzybowe krokiety
(borowiki, koźlarki, podgrzybki)
Kopiasty talerz leśnych grzybów, 2 jaja, 1 spora cebula, 2 łyżki oleju, sól, pieprz.
Do obtaczania krokietów: 3 łyżki mąki, 3/4 szklanki tartej bułki, 2 jajka, 2 łyżki oleju, 1/2 szklanki oleju do smażenia.
Naleśniki: 1 i 1/2 szklanki mąki, 1 szklanka mleka, 1 szklanka wody, 1 jajko, tłuszcz do smarowania patelni
.
Wyrobić dokładnie wszystkie składniki ciasta naleśnikowego, usmażyć jak najcieńsze naleśniki, smarując lekko patelnię tłuszczem.

Przygotować farsz: oczyścić i umyć grzyby, obgotować lekko w osolonej wodzie, pokroić w kostkę. Na maśle zrumienić na złoto drobno pokrojoną cebulę, dodać grzyby, razem poddusić. Jajka ugotować na twardo, posiekać i dodać do grzybów. Wymieszać, doprawić solą i pieprzem.
Farszem smarować naleśniki, zwijać w ruloniki, obtaczać najpierw w mące, następnie w jajkach wymieszanych z mlekiem, w końcu w tartej bułce. Smażyć na ciemnozłoty kolor w rozgrzanym oleju. Podawać jako przekąskę lub obiadowe czy kolacyjne danie z pikantną surówką.
Papryka faszerowana grzybami
(borowiki, koźlarki, podgrzybki, zajączki)
10 dużych zielonych papryk, conajmniej10 średnich grzybów (ok. 30 – 40 dag), 1 cebula, 1/2 szklanki ryżu, 3 łyżki oleju, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 1 łyżka mąki, 1/2 szklanki niskoprocentowej śmietany, 1 kostka bulionowa, sól, pieprz, mielona słodka papryka, cukier, 1 kopiasta łyżka siekanego kopru.

Paprykę wydrążyć usuwając nasiona i odcinając szypułkę. Obgotować przez 5 – 10 minut w lekko osolonej wodzie. Ryż ugotować na sypko. Grzyby dokładnie oczyszczone obgotować w wodzie (którą zachować), po czym posiekać. Cebulę jak najdrobniej posiekaną usmażyć na złoto na oleju, dodać grzyby i jeszcze chwilę razem poddusić. Wymieszać grzyby z ryżem, doprawić do smaku solą, pieprzem oraz dodać koperek. Napełniać farszem papryki, układać je w żaroodpornym naczyniu lub w garnku, jedną obok drugiej, wlać grzybowy wywar. Dusić pod przykryciem, aż papryki będą miękkie. Śmietanę rozmieszać z mąką, przecierem pomidorowym, papryką i rozpuszczoną kostką bulionową oraz solą, pieprzem, papryką i cukrem. Zalać sosem paprykę i wszystko razem jeszcze chwilę poddusić. Podawać jako danie obiadowe na przykład z ziemniakami z wody.


A za moim płotem, u Włodzia P.,  rosną takie…

Z patelni
(kanie, borowiki, kozaki)
3 – 4 kapelusze dużych kani,10 – 12 sporych borowików lub kozaków, 2 łyżki mąki, 2 – 3 jajka, 1/2 szklanki tartej bułki,1/3 szklanki oliwy, sól

Oczyszczone kapelusze grzybów dokładnie osączyć z wody. Każdy maczać najpierw w mące, potem w rozbitych ( ew. z 2 łyżkami wody) jajkach, na koniec w tartej bułce. Na obszernej patelni rozgrzać olej, układać grzyby, które w czasie smażenia solić. Smażyć na złoto z obu stron. Podawać od razu, prosto z patelni.

Smaczne? Pyszne!