Festiwal dla łakomczuchów

Wprawdzie ta impreza odbywa się w Warszawie ale prawdziwi smakosze na pewno na nią się wybiorą. Nawet gdy mieszkają poza stolicą. A warto. Najpierw przytoczę parę zdań o zeszłorocznej edycji festiwalu filmowego dla łakomczuchów:

„Zainteresowanie „Food Film Fest” przerosło nasze oczekiwania. Przez 3 wieczory sala kina „Kultura” była wypełniona po brzegi. Widzom podobały się filmy i wydarzenia specjalne towarzyszące pokazom, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować drugą edycję przeglądu, jednak, biorąc pod uwagę zeszłoroczną frekwencję, tym razem pokazy będą odbywać się także w kinie „Rejs”. Mamy nadzieję, że nasi widzowie nie będą zawiedzeni tegoroczną selekcją filmów i dodatkowymi atrakcjami, które dla nich szykujemy” – mówi Małgorzata Seck, Dyrektor Zarządzająca Kuchni.tv czyli głównego organizatora imprezy.

I w tym roku z Kuchnia.tv współpracuje Convivium Varsavia czyli moją macierzystą sekcją Slow Food. Ale o tym napiszę na końcu. Teraz wracam do najważniejszych informacji czyli: Co? Gdzie? Kiedy?

W piątek, 1 października 2010 roku rusza z druga edycja Food Film Fest. Przegląd filmów kulinarnych, organizowany przez stację Kuchnia.tv, odbędzie się w warszawskich kinach „Kultura” i „Rejs” i potrwa do niedzieli, 3 października.

W czasie tegorocznej edycji przeglądu Food Film Fest zostanie pokazanych 10 filmów z Europy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak w zeszłym roku, pokazom będą towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi: bohaterami i twórcami filmów, znawcami i miłośnikami sztuki kulinarnej, a także poczęstunki dla widzów związane z tematyką filmów.

Podczas przeglądu zostanie pokazany m.in. „Krew, pot i wino” w reżyserii Ryana Page’a (współtwórcy animacji do filmu „Alicja w Krainie Czarów”) i Christophera Pomerenke. Dokument ukazuje historię uprawy winorośli w Arizonie przez Maynarda Jamesa Keenana (frontmana zespołów Tool, A Perfect Circle i Puscifer) i jego winiarskiego mentora Erica Glomskiego. W filmie została wykorzystana muzyka zespołu Tool.
Miłośników wyrafinowanej kuchni zainteresuje z pewnością dokument Frederica Laffonta „Tokio blues i sushi Fumiko”  (2004) przedstawiający sylwetkę Fumiko Kono, Japonki uważanej obecnie za jedną z najbardziej utalentowanych szefów kuchni na świecie.

Food Film Fest ma na celu przybliżenie polskiej widowni szeroko pojętej kultury kulinarnej. Wydarzenie wpisuje się w światowe mody i jest reakcją na rosnące zainteresowanie sztuką kulinarną również w Polsce. Filmy poruszające tematy związane z żywnością znalazły się m.in. na festiwalach filmowych w Berlinie, Bolonii i Nowym Jorku.

W tegorocznym festiwalu uczestniczyć będą liczni goście czyli twórcy bądź bohaterowie filmów. Będą także imprezy po projekcjach współorganizowane właśnie przez Slow Food. W jednej z nich weźmiemy udział i my – Adamczewscy. Będzie to spotkanie z dziecięcą widownią, której opowiemy o wędrówce wielu kulinarnych przysmaków docierających wiele lat temu zza oceanów do Europy i oczywiście do Polski. Te wędrówki są pełne przygód a czasem i dramatycznych wydarzeń. Jedząc np. czekoladę czy zwyczajne wydawałoby się kartofle powinniśmy wiedzieć skąd do nas przywędrowały i kto je tu przywiózł. A wiedzę o historii kuchni warto zdobywać już od małego. Wówczas łatwiej stać się prawdziwym smakoszem. Smakosze zaś są przecież inteligentni, dowcipni i … łagodni.
Smacznego oglądania!