Włoski baba i król Polski

Na początku marca w ramach promocji Kampanii (Neapol) odbył się pokaz pieczenia tradycyjnego ciasta Baba, będącego włoską ponczową kuzynką naszej tradycyjnej baby drożdżowej.

Baba robiony jest (to przysmak rodzaju męskiego) z ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla starej polskiej tradycji. Włosi twierdzą,  że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodyczy. Władca słynący z subtelnego podniebienia, uważając ciasto, które mu podano za niedostatecznie wilgotne, polecił nasączyć je rumem. Przysmak wzbogacony o ten aromat tak bardzo spodobał się królowi,  że postanowił iż od tej pory będzie ono podawane wyłącznie tej formie. Ciasto zostało nazwane na cześć swojego twórcy i do dziś funkcjonuje pod nazwą „Baba”.

Inna wersja tej historii głosi, iż neapolitański władca, odznaczający się trudnym charakterem, cisnął ciastem o kredens, rozbijając przy tym butelkę rumu. Trunek przypadkiem wylał się na ciasto. Wypieku skosztował goszczący na neapolitańskim dworze król Polski, Stanisław Leszczyński. Ocenił on ciasto wysoko, widząc w nim znaczne podobieństwo do  wypieków znad Wisły. Polskim odpowiednikiem rumowego baba jest babka ponczowa.

Prawdę mówiąc podobne historię opowiadamy i my relacjonując drogę baby drożdżowej z Warszawy do Paryża i wkład w tę podróż tego samego króla Leszczyńskiego.

 
Przepis na włoskiego babę:
Składniki dla 8 – 10 osób
Na ciasto: 170 ml mleka,1 kostka drożdży, 70 g cukru, łyżeczka soli, 500 g mąki, 150 g masła, 6 jajek
Na poncz:  0,5 l wody, 0,5 kg cukru, 300 ml rumu. Do ciasta potrzebna jest forma o średnicy 26 cm i wysokości 15 cm

W misce rozkruszyć drożdże i rozmieszać je w letnim mleku. Dodać cukier, sól, jajka i połowę mąki (225g). Miksować na najwyższych obrotach przez ok. 4 min, do momentu aż  ciasto będzie miało jednolitą konsystencję. Dodać masło pokrojone w kostkę, mieszać przez następne 3 min. Dodać resztę mąki (225g) i mieszać powoli (na najniższych obrotach) przez 2 min, tak aby ciasto osiągnęło gładkość. Ciasto przełożyć do natłuszczonej formy, przykryć i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej, do momentu gdy ciasto podwoi swą objętość. Rozgrzać piekarnik do ok. 200 stopni. Ostrożnie włożyć ciasto do pieca, nie naruszając go, aby nie opadło. Piec przez 30-35 minut do chwili uzyskania złotego koloru. Wyjąć ciasto z pieca. Po 2 minutach wyjąć ciasto z formy, odstawić do ostygnięcia na 15 minut.
Zagotować wodę z rumem i cukrem, trzymać na ogniu do momentu rozpuszczenia się cukru i odstawić do ostudzenia. Po 15 min łyżeczką polewać ponczem ciasto, do czasu aż będzie dobrze nasączone. Ciasto odstawić na 2 godziny. Przed podaniem ciasto można przyozdobić bitą śmietaną i owocami.

 

 

Co ten nadmiar słodyczy oznacza? Powrót syna marnotrawnego. Już!