Gęś z jabłkami i ?z niespodzianką”

Gęś, majeranek, sól, czosnek, 1 kg winnych jabłek. Na ?niespodziankę”: skórka z gęsiej szyjki (surowa), 3/4 szklanki kaszy krakowskiej, 1/2 szklanki pokrojonej w drobniutką kostkę świeżej słoniny; jeśli jest wątróbka – pokrajać i ją w kosteczkę, spora szczypta majeranku, sól, pieprz, 1 – 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, całe jajko.

1. Gęś sprawić, obciąć ostrożnie, aby nie uszkodzić, skórę z szyi, posolić tuszkę, posypać majerankiem, natrzeć czosnkiem, do środka gęsi włożyć obrane i wydrążone z gniazd nasiennych połówki jabłek oraz gałązkę lub szczyptę majeranku. Piec w piekarniku (bez tłuszczu) według tej samej, co zawsze metody: najpierw na większym ogniu, aby ścięły się wierzchnie warstwy, potem dopiekać na mniejszym, np. pod aluminiową folią i na zakończenie znów przyrumienić na większym ogniu, polewając przez cały czas tłuszczem wytopionym z gęsi, aby nie wyschła.
2. Wymieszać wszystkie składniki ?niespodzianki”, napełnić masą zaszytą uprzednio z jednego końca skórę z gęsiej szyjki.
3. W garnku, w którym zmieści się swobodnie gęsia szyjka, zagotować z solą tyle wody, aby zakryła szyjkę. Włożyć gęsią szyjkę do wrzątku. Gotować na bardzo małym ogniu około godziny, próbując leciutko, czy skórka jest już miękka.
4. Kiedy gęś jest upieczona, a ?niespodzianka” ugotowana, układać na półmisku porcje gęsi, jabłka ze środka (posypane lekko cukrem i polane sosem) i rządek plasterków gęsiej szyjki.
Szyjka gęsia tak przyrządzona może także stanowić na zimno znakomitą przystawkę. Ten przysmak nie jest pracochłonny, a bardzo efektowny.