Zgadnij co gotujemy? (12 B)

Ponieważ co wieczór wszyscy wznosimy jakieś toasty warto się zająć tym tematem poważniej. Wyszła właśnie książka dwu pań: Małgorzaty Jańczak i Lidii Konieczna-Mazur zatytułowana „Toasty polskie”. Wydawca – MG zatroszczył się o niebanalne ilustracje – są to etykiety  wódek, win, nalewek i różnych innych alkoholi oraz plakaty, reklamy, rachunki restauracyjne i wszelkiego typu prace graficzne dotyczące picia czy nawet pijaństwa. Obie autorki zaś dokonały benedyktyńskiej pracy wybierając fragmenty wierszy, piosenek i popularnych porzekadeł wygłaszanych podczas ucztowania. Wyszła z tego zabawna kolekcjonerska książeczka. I to ona właśnie będzie  nagrodą w dzisiejszym quizie. Oto pytania:

1 – Kto napisał ten toast: „O dniu, od innych szczęśliwszy!:/ Niech każdy z kolei woła/Wypijemy, a wypiwszy/ Skoczne przeciągniemy koła. ” ?

2 – A to czyje są rymy: „Upij się ze mną na wesoło,/ Zechcesz coś chlapnąć, no to chlap./ I niech się raz zamknie koło/ Moich mężczyzn, twoich bab.” ?

3 – Z jakiego miasta do jakiego przeniesiono po II wojnie światowej wytwórnię wódek Baczewskiego?

Czekam teraz na dobre odpowiedzi przysłane na adres internet@polityka.pl  a książeczka już w kopercie, tylko wpisać odpowiednie nazwisko, miasto i ulicę. Spieszcie się, bo Nemo jest szybka!