Mazurek dwuwarstwowy

Na pierwszą warstwę:20 dag mielonych migdałów, szklanka z czubem mąki, 20dag masła, 3/4 szklanki cukru, 2 goździki, posiekana skórka cytrynowa z połówki owocu, 4 ugotowane żółtka.
Na druga warstwę: szklanka z czubem mąki, szklanka cukru pudru, 7 jaj, 3 żółtka,
Na nadzienie: 400 -gramowy słoik powideł śliwkowych
Na lukier: szklanka cukru pudru, 4 łyżki soku cytrynowego (można dodać zamiast soku cytrynowego tyle samo mocnego aromatycznego alkoholu, np. rumu)
Do przybrania mazurka dowolne bakalie lub owoce z konfitury.

1. Przygotować ciasto na pierwszą warstwę: przesiekać na stolnicy masło oraz mąkę wymieszana z cukrem i mielonymi migdałami oraz ugotowanymi żółtkami. Zagnieść ciasto dłońmi, a następnie rozłożyć w wyłożonej pergaminem do wypieków blasze (25×35 cm). Po upieczeniu na złocisto ostudzić ciasto i wyjąć z blaszki.
2. Przygotować drugą warstwę: oddzielić żółtka od białek. Dodać do żółtek jeszcze 3 żółtka i utrzeć mikserem dodając cukier puder. Z 7 białek ubić sztywną pianę. Przy pomocy miksera połączyć ubite żółtka oraz białka z mąką. Przełożyć ciasto do wyłożonej arkuszem pergaminu do wypieków tej samej blaszki, w której upiekła się pierwsza warstwa. Upiec ciasto na złoto.
3. Obie upieczone warstwy połączyć smarując tę pierwszą lekko podgrzanymi powidłami i układając na niej drugą.
4. Przygotować lukier ucierając mikserem kilka minut cukier puder z sokiem cytrynowym lub alkoholem. Rozsmarować na cieście cienką warstwą lukier. Udekorować wierzch mazurka.

Jak wszystkie mazurki i ten kroimy w kawałki nieco szersze od palca.