Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gotuj się! - Polskie pasje kulinarne i kultura stołu Gotuj się! - Polskie pasje kulinarne i kultura stołu Gotuj się! - Polskie pasje kulinarne i kultura stołu

18.12.2008
czwartek

Świąteczna rolada (gałąź)

18 grudnia 2008, czwartek,

Na ciasto: 8 jaj, czubata szklanka cukru pudru, 10 łyżek mąki, cukier waniliowy, szczypta soli. 
Do wysmarowania blaszki: łyżka masła. 
Na krem: kostka masła (25 dag), 10 łyżek cukru pudru, 3 łyzkikakao, 5 łyżek mleka, żółtko, cukier waniliowy. 

Przygotować ciasto:
1. Utrzeć z cukrem żółtka, dodać cukier waniliowy i szczyptę soli. Dodać mąkę i, na koniec, ubitą na sztywno pianę z białek.
2. Wysmarować masłem (lub wyłożyć papierem do wypieków) dużą blaszkę wielkości piekarnika, wylać ciasto i piec około 30 minut w temperaturze 180 st C.
3. Prawie zupełnie wystudzone ciasto przekroić na dwa płaty (najlepiej przy pomocy nitki przeprowadzonej poziomo, skrzyżowanej, powoli zaciskanej).
Przygotować krem:
4. Utrzeć masło z cukrem, żółtkiem i cukrem waniliowym na puszystą masę, wymieszać kakao z mlekiem i dodać do kremu, starannie wymieszać.
5. Posmarować kremem obie części ciasta, (pozostawić około pół szklanki kremu do posmarowania wierzchu). Zwijać roladę z obu równoległych boków, ułożyć na podłużnym półmisku i wierzch posmarować pozostałym kremem, na którym widelcem narysować jakby spękania kory, aby rolada przypominała gałąź.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop