Prawdziwa słodycz

W jednym ze sklepów handlujących produktami spożywczymi z całej niemal Europy trafiłem na miód z Hiszpanii. A dokładniej – z Galicji. To najbardziej na północ wysunięty region kraju leżący nad Atlantykiem, obfitujący we wspaniałe plaże, świetne ryby, doskonałe jak w całej Hiszpanii wina i sery. Ale o miodzie nie słyszałem. Kupiłem więc słoiczek i cieszę się. Jest niezwykle aromatyczny, bardzo słodki ale z posmakiem lekkiej goryczki (pewnie nektar z ziół) i znacznie bardziej płynny niż nasze miody. A że wkrótce będę przyrządzał kutię to każda ilość miodu będzie wykorzystana. Do miodu dostałem broszurkę o produktach Galicji. I po jej przeczytaniu pomyślałem, że polski miód też zasługuje na zastrzeżoną markę ważną w Unii Europejskiej. Mogli Hiszpanie, możemy i my. Tylko trzeba trochę wokół sprawy pochodzić.

„Miód galicyjski jest częścią dziedzictwa historycznego regionu i tworem jego wspanialej przyrody, charakteryzującej się niezwykłym bogactwem i różnorodnością flory korzystnie wpływającej na pracę pszczół. Wszystkie prace pszczelarskie wykonywane są od wieków w sposób tradycyjny. Rozwój techniczny, mając na względzie poszanowanie dla procesów naturalnych, również wniósł znaczące zasługi dla rozwoju produkcji i jakości Miodu Galicyjskiego, dając produkt o bardzo wysokiej jakości, dostosowany do wymogów obecnych czasów, a jednocześnie zachowujący harmonię z tradycją i przyrodą. Produkcja miodu w Galicji w większym stopniu kładzie nacisk na jego jakość niż na wydajność produkcyjną.

Chronione Oznaczenie Geograficzne Miodu Galicyjskiego (hiszp. Indicación Geografia Protegida Miel de Galicia) gwarantuje potwierdzoną kontrolami wysoką jakość miodu wyprodukowanego w Galicji i wyróżnionego znakiem Apelacji. Wśród miodów galicyjskich istnieje wiele gatunków, z których większość to miody wielokwiatowe Miel de Milflores (Miód Tysiąca Kwiatów), posiadające wiele odcieni zarówno jasnych, jak i ciemnych, i których smak, również różnorodny, zachowuje nutę kwiatową i owocową. Do innych gatunków miodu zaliczamy: miód eukaliptusowy, w kolorze bursztynu, o woskowym aromacie i lekko kwaśnym, niezbyt trwałym posmaku. Miód  kasztanowy,  w kolorze ciemnego bursztynu, który może przybierać czerwonawe odcienie, jest miodem generalnie płynnym o opóźnionej krystalizacji, o zapachu słodu oraz intensywnym, trwałym i delikatnie słonawym smaku. Miód wrzosowy, w kolorze ciemnego bursztynu z czerwonawymi odcieniami, posiada lekko gorzki, intensywny i trwały smak oraz silny kwiatowy aromat.

Miód jest ważnym produktem odżywczym o uznanych właściwościach energetycznych, witaminowych i terapeutycznych, przez co jego spożycie jest zalecane w zdrowych i zrównoważonych dietach. Ale głównie jest to produkt wnoszący ważny i jedyny w swoim rodzaju wkład do gastronomii tak dzisiejszej jak i dawnej.

A o miodzie można pogadać zawsze, ale zimą najlepiej. Mleko z miodem czy dla niechętnych krowom  – herbata, to najlepszy napój rozgrzewający i zapobiegajacy zaziebieniom.