Zgadnij co gotujemy?(109)

Sezon łowiecki w toku. Grzmią dubeltówki sztucery. Czasem łupem pada zwierzyna a czasem i sam myśliwy. Sięgnąłem więc po „Praktyczną kuchnię myśliwską” pióra dr Grzegorza Russaka, który jest dla mnie wyrocznią w tych sprawach. Za czasów gdy był on dyrektorem Domu Polonii w Pułtusku w „Karmazynowej” i „Malinowej” (tak nazywają się dwie restauracje w zamku pułtuskim) podawano najlepszą dziczyznę w tej części Europy. Russak teraz ogranicza się do wykładów w Wyższej Szkole Humanistycznej więc i ja ograniczam się do lektury jego książki, z której zaczerpnę dzisiejsze pytania.

1. Narogi – co to takiego?
2. Od wieków myśliwi po polowaniu i wypatroszeniu dzików przyrządzają smażone na rozgrzanym tłuszczu z cebulką, solą i pieprzem pokrojone w plasterki  klejnoty. Z jakiej części zwierzyny jest ta potrawa?
3. Który władca był twórcą urzędów łowieckich i podstaw prawa łowieckiego w Polsce?

Kto pierwszy przyśle na adres internet@polityka.com.pl  prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania ten otrzyma wydaną przed paroma tygodniami książkę Franciszka Banaszewskiego „Łowy cena wyboru” przeznaczoną dla myśliwych i ich gotujących przyjaciół. Podane w niej przepisy są bardzo smakowite. Czekam więc na odpowiedzi.