Zgadnij co gotujemy?(105)

Na Kurpiach były resztki słońca a wiatr nie taki bardzo przenikliwy. Dało się spacerować po lesie (tam wręcz zacisznie) i po nadnarwiańskich łęgach. Tu i ówdzie widziałem zioła i jagody proszące się o zerwanie. No to przyniosłem do domu pęk zielsk do ususzenia i trochę innych osobliwości. Będą w zimę na kaszel lub niestrawność. No i już wiecie czego będą dotyczyć pytania dzisiejszego quizu.

1. Olejek z tej rośliny działa antydepresyjnie, napar z rośliny zwalcza pasożyty jelit oraz pomaga przy schorzeniach wątroby i na skołatane nerwy. Żółte charakterystyczne kwiatki rosną na wysokich wysmukłych i zielonych łodyżkach. Co to jest?

2. Surowe owoce doskonałe są na wzdęcia, a suszone doskonałe przy robieniu nalewek oraz podczas pieczenia dziczyzny. Charakterystyczne krzewy bronią dostępu do owoców (czarne małe kulki) kłując niemiłosiernie. Mowa o??

3. Na białe kwiaty tego krzewu już za późno ale granatowe kulki owoców wiszą gęsto. Najlepiej je zrywać po pierwszych przymrozkach. Pyszne z nich konfitury i nalewki. Działają rozkurczowo, pomagają w procesie trawienia, działają też przeczyszczająco. To??

Kto pierwszy prześle odpowiedzi na adres internet@polityka.com.pl  ten otrzyma książkę – powieść kryminalną z serii wydawnictw „Polityki”, dwie płyty z nagraniami laureatów Paszportów i smycz do kluczy z logo tygodnika. Paczka już czeka.