Co tam trzymasz w piekarniku?

Nie bacząc na  nakazy dietetyczne każące unikać jadania słodyczy lubimy niekiedy zjeść coś pysznego, coś słodkiego. Czasem ma się po prostu na słodycze  ochotę, czasem zaś okoliczności wymagają  uświetnienia nimi uroczystości.
Słodkie wypieki zawsze były niezbędne na każdym polskim stole zarówno przy obchodzeniu świąt ,kiedy to pojawiały się szczególne, obrzędowe ciasta, jak i w domach, gdzie gospodarzy było na to stać, nawet na codzień. W braku innych słodyczy dobre gospodynie chętnie sięgały choćby po doskonałe, będące dumą niejednego domu konfitury, sorbety czy owocowe serki.

Zasiedziałe w naszej kulturze kulinarnej szarlotki, makowce, pierniki czy serniki to  bardzo dawne pożyczki z innych kuchni, ale tak udomowione, że przyznajemy im  bez wahania status  typowych  słodkich wypieków kuchni polskiej. Zresztą polski makowiec i sernik to ciasta niepowtarzalne, przez wieki istnienia w naszej kuchni  znalazł się sposób na uczynienie  tych ciast typowymi dla naszej kuchni .

Dumą polskiego stołu bywały też zawsze rozmaitego rodzaju bułki i chleby. Nieczęsto obecnie pieczemy je w domu, a szkoda.  Nie jest to praca bardzo trudna, a wiele osób przedkłada smak pachnącego, chrupiącego domowego chleba nad najwykwintniejsze torty. No i o bułeczkach nie można zapominać

Teraz kilka rad naszej znanej blogowiczom od dawna babci Eufrozyny:
– Mąka używana do wszystkich wypieków powinna być przesiana przez sito, aby usunąć wszelkie grudki lub zanieczyszczenia.
– Aby uniknąć wbicia nieświeżego jajka nie należy  jaj wybijać nigdy bezpośrednio do ciast lecz na spodek lub do filiżanki,.
– Naprawdę lśniącą, elastyczną i gęstą pianę ubić można tylko ze świeżych jaj. Zawsze też  warto dodać szczyptę soli, dzięki której piana ubije się szybko i doskonale.
– Nie można zastąpić używanej do ciast kruchych śmietany jogurtem, gdyż ma on nieco inne właściwości.

Bułki maślane

1 kg mąki,10 dag drożdży,2 łyżki cukru,2 łyżeczki soli,4 jajka,1 kostka masła lub margaryny,1 szklanka mleka.
Do natłuszczenia formy: 1 łyżka oleju.

Do posmarowania :1 jajko.
Do posypania po wierzchu: mak.

Drożdże zmieszać z 2-3 łyżkami ciepłej wody, dodać cukier i odstawić na 1/2 godziny.

Do miski wsypać    mąkę, dodać jajka, sól, roztopione masło lub margarynę, wlać wyrośnięte drożdże. Wymieszać starannie. Można wyrobić przy pomocy miksera ręcznego, choć nie jest to konieczne. Odstawić do wyrośnięcia.

Kiedy ciasto podwoi swoją objętość odkrawać lub odrywać po kawałku, formować dłońmi kulki wielkości  sporego włoskiego orzecha lub mandarynki. Układać w dużych odległościach (ponad 4cm odstępu pomiędzy bułeczkami na blasze), ponieważ silnie rosną.

Posmarować bułki rozbitym z wodą jajkiem i posypać makiem.

Wstawić do nagrzanego piekarnika( 170 st C) i piec, aż staną się ciemnozłociste (ok.20 minut).

Wystudzone bułeczki podawać do wszystkich rodzajów dań. Doskonałe są z masłem lub wędliną czy rybami na zimno.

Uwaga! Jeśli ktoś woli bardziej słodkie pieczywo, można dodać jeszcze dodatkowe 2 łyżeczki cukru.

Bezy

1 szklanka białek,2 szklanki cukru,1 łyżka mąki ziemniaczanej,3 krople olejku waniliowego.
Do posmarowania blaszki: 1 łyżka masła, lub arkusz papieru do wypieków.

Ubić białka ze szczyptą soli. Można to robić sprężynką do piany lub przy pomocy ręcznego miksera.

Do białej i  bardzo sztywnej piany dodawać po trochu cukier nie przerywając ubijania, na samym końcu dodać mąkę ziemniaczaną i olejek.

Na wysmarowanej  lub  pokrytej papierem do wypieków blaszce układać łyżeczką  lub wyciskać z  plastikowego woreczka z obciętym rożkiem pianę formując niewielkie bezy. Należy je umieszczać dość rzadko, aby miały miejsce na wyrastanie.
Suszyć bezy ponad godzinę w piekarniku o temperaturze  zaledwie około 90-100 st C .Powinny być kruche, także wewnątrz przesuszone.

Uwaga! Bezy muszą być przechowywane w suchym i ciepłym miejscu, można je  również  umieścić  zamykanym słoju.