Zgadnij co gotujemy?(91)

Kolejny długi weekend (czy nasz kraj zanadto nie zubożeje gdy tak bez przerwy będziemy leniuchować?) wynika z układu świąt kościelnych. Tym razem to Boże Ciało. Postanowiłem, jako były ministrant a obecnie kompletny bezbożnik, włączyć się w ten nurt. Będą więc pytania związane z zakonnikami, prałatami a nawet papieżami. Nie mam wprawdzie żadnej świątobliwej książki na nagrodę ale może wystarczy taka: „Klasztorna kuchnia” autorstwa siostry Anieli Gareckiej. Aby otrzymać tę książkę opatrzoną  moją dedykacją  trzeba odpowiedzieć na trzy pytania (oczywiście bezbłędnie) i nie zwlekając wysłać list na adres:  internet@polityka.com.pl

A oto pytania:
1. Obżartuch, autor cudownej księgi o Gargantui i Pantagruelu słynny jest przede wszystkim jako pisarz ale był także lekarzem i zakonnikiem. Aż dwa zakony obdzielił swą osobą. Jakie to były zakony?

2. W 1281 roku wybrano papieski tron urodzonego w Tours Francuza. Był on smakoszem. Uwielbiał zwłaszcza węgorze. Jadł je w nadmiarze co – podobno – przyspieszyło zgon. Mieszkał nie w Rzymie lecz w Perugii gdzie też został pochowany. Jak się nazywał ów papież – łakomczuch?

3. Prałat Jan Bockenheym autor książki kucharskiej zawierającej 74 papieskie przepisy kulinarne a zatytułowanej ?Registrum coquine? był przez wiele lat kucharzem następcy Św. Piotra. Któremu z papieży gotował?

Szybko siadajcie do komputerów. Czekam na listy i przygotowuję książkę do wysyłki. Powodzenia!