Zgadnij co gotujemy? (81)

Do świąt wielkanocnych tuż, tuż. Ja ganiam sobie po Barcelonie a Wy musicie wytężać umysły i odpowiadać na jakieś zagadki. Ale warto. Tym razem nagrodą jest piękny album prezentujący polskie zamki i dwory. Niewiele tego ocalało z licznych pożóg i wojen ale od niedawna nawet najbardziej zrujnowane znajdują chętnych właścicieli i bywają z pietyzmem odrestaurowywane. Album nie tylko pokazuje muzea, zamki i pałace na zdjęciach ale autor, młody naukowiec, sporo o nich wie i dzieli się tą wiedzą z czytelnikami. To cenna książka. A pytania są oczywiście świąteczne, bo za trzy dni Niedziela Palmowa.

1. Na Kurpiach w Niedzielę Palmową są konkursy gigantycznych palm, w Małopolsce zaś wiejscy chłopcy przepasani słomianym powrósłem, w słomianych stożkowatych czapkach przybranych wstążkami z bibułki, biegają po okolicy i za wygłaszane wierszyki zbierają datki: kołacze i jajka – jak nazywa się ten obyczaj?
2. Kiedy we wszystkich kościołach w Polsce zawiązuje się dzwony i zastępują je na znak żałoby drewniane kołatki?
3. Wielobarwne jaja wielkanocne to bardzo stara tradycja; czym się różnią kraszanki inaczej zwane też malowankami od pisanek?

Kto najszybciej przyśle prawidłowe odpowiedzi na wszystkie trzy pytania na adres internet@polityka.com.pl ten zostanie właścicielem albumu Łukasza Mikołaja Sadowskiego pt. „Rezydencje – muzea w Polsce” oraz koszulka „Polityki”. Czekam więc!