Łyżką po mapie

Podrzuciłem poprzednio parę moich ulubionych adresów stołecznych knajpek, to pora na tyleż zajazdów i gospód i w dalekiej Polsce. Co jakiś czas będę podpowiadał gdzie są miejsca, w których warto jadać. Dziś kierunek północno-wschodni.

Małdyty, „Zajazd Pod Kłobukiem” ul. Zamkowa 1, tel. (089) 758 61 25, www.klobuk.pl
W ocalałej oficynie wielkiego pałacu należącego niegdyś do Augusta II Mocnego od 20 lat egzystuje hotel i restauracja. Nazwę zawdzięcza 400-letniemu dębowi rosnącemu w parku. Doskonałe miejsce startu spływu kanałem elbląsko-ostródzkim. Zwłaszcza po posiłku, na który można zamówić dobrze przygotowana dziczyznę lub – jeszcze lepiej – żur na zakwasie i sandacza gotowanego w warzywach z jajkiem na twardo i roztopionym masłem.

Godkowo „Młyn Klekotki”, tel. (055) 249 77 00, www.hotelmlynklekotki.pl
Niedaleko Pasłęka, w hotelu, który szczyci się doskonałym ośrodkiem SPA jest też restauracja ze znakomitą piwniczką winną i kilkoma potrawami godnymi kulinarnego Nobla. Są to: kulebiak z kurkami, ulubiona zupa kanclerza Bismarcka czyli węgorzowa, a także szynka pieczona w chlebowym piecu.

Górowo Iławeckie „Natangia”, ul. Kościuszki 9, tel. (089) 761 14 48, www.natangia.pl
Restauracja specjalizuje się w czterech kuchniach: ukraińskiej, litewskiej, niemieckiej i polskiej. Godna polecenia, absolutnie unikalna, pruska zupa weselna a także klopsy królewieckie oraz pampuchy z gotowanych kartofli w sosie grzybowym.

Ogonki „Stara Kuźnia”, tel. (087) 427 0090

Nad jeziorem Święcajty w autentycznej starej kuźni ulokowano wspaniałą restaurację rybną. Węgorz w sosie koperkowym i lin w śmietanie to delikatesy.

Wyszowate k. Giżycka „Myśliwska”, tel. (087) 421 1550, www.hotelmysliwski.pl
Pięknie położona nad jeziorem Buwełno restauracja proponująca same przysmaki: zupę z raków, przepiórki, bażanty lub sandacza w jogurcie.

Rydzewo k. Giżycka „Pod Czarnym Łabędziem”, tel. (087) 421 1252, www.gospoda.pl
We wsi nad jeziorem Niegocin, którą tu założono w 1571 r., mieści się restauracja podająca dania pruskie, litewskie i polskie. W sezonie letnim najlepsze we wschodniej Polsce pierogi z jagodami.

Białobrzegi „Stary Młyn”, tel. (087) 644 9270, www.starymlyn-zajazd.com
Lokal czynny od maja do października. Doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą spłynąć Kanałem Augustowskim. W karcie królują oczywiście dania rybne, w tym wyśmienity lin w śmietanie.

Kruszyniany „Tatarskie Jadło”, tel. (085) 710 8460

Autentyczna kuchnia tatarska, w tym rewelacyjny pierekaczewnik czyli strudel z kilku warstw ciasta przypominającego francuskie z mięsem lub z serem. Doskonała także kiszka ziemniaczana.

Sejny „Karczma Dom Litewski”, ul. 22 Lipca 9, tel. (087) 517 3300, www.litewski.polturizm.ru
Niewielki lokal obok konsulatu litewskiego ma w karcie oczywiście dania litewskie. Godne polecenia pierogi z serem lub jabłkami (na słodko) lub mięsem o nazwie czebureki. Są także kartacze (pyzy faszerowane mięsem) i soczewiaki (pierogi z soczewicą). Kuchnię żmudzką reprezentuje świńskie ucho z grochem.

Ostróda „Gospoda Pod Mariaszkiem”, tel. (089) 640 5603, www.mariaszek.pl
W tym miejscu przed laty młynarz grał z diabłem w mariasza o swą duszę. Widać wygrał, bo stanęła tu gospoda a w pobliżu pensjonat Młyn Pod Mariaszkiem. Wspaniałe położenie ściąga turystów na równi z kartą dań, w której godne polecenia są kluski ziemniaczane z twarogiem i skwarkami, pierogi ruskie i pierogi z kaczką.