Kurczak w musztardowej marynacie

(4 porcje)

4 kurczęce udka, 2 łyżki masła, 4 łyżki musztardy, łyżka soku z cytryny, łyżka cukru, łyżeczka mielonej czerwonej papryki (słodkiej) 2 łyżki maku, sól, pieprz.
1. Udka przygotować do pieczenia: wykroić nadmiar tłuszczu jeśli są tłuste, ułożyć w żaroodpornym naczyniu.
2. Wymieszać składniki marynaty: masło, musztardę, sok cytrynowy, cukier, paprykę, sól i pieprz. Połową marynaty posmarować udka z wierzchu. Odstawić na 10 minut.
3. Nagrzać piekarnik do 200 st C, wstawić udka i piec 15 minut.
4. Wystawić z piekarnika mięso, lekko ostudzić. Odwrócić kawałki kurczaka na drugą stronę i posmarować pozostałą marynatą, posypać mięso po wierzchu makiem i znów wstawić do piekarnika na kolejne 15 minut.
5. Mięso w tym czasie powinno się dobrze upiec, gdyby jeszcze nie było gotowe, (wydobywający się zeń po nakłuciu sok nie może być różowy) chwilę dopiekać pod przykryciem z aluminiowej folii.

Potrawę tę podawać z włoskim makaronem lub ziemniakami z wody lub odsmażonymi. Jest to danie, które doskonale nadaje się do szybkiego przygotowania. Marynatę można przygotować rankiem, po południu zaś, przed samym obiadem przyprawić i upiec. Aby przyspieszyć pieczenie możemy mięso lekko rozbić lub usunąć kości.