Zrazy zawijane klasyczne

(6 porcji)
6 płatów mięsa wołowego, 15 dag słoniny, 2 cebule i 2 kromki razowego chleba, pieprz, sól, 2 suszone grzyby, łyżka masła lub smalcu i ewentualnie 2 łyżki śmietany z łyżeczką mąki – ale niekoniecznie.
1. Rozbić plastry mięsa wołowego (przez worek foliowy), posolić je i posypać pieprzem. Słoninę pokroić na paski, cebulę na półplasterki , chleb na paski.
2. Na każdym plastrze mięsa układać po plasterku cebuli, pasku słoniny i słupku chleba razowego, posypać solą i pieprzem. Zwinąć ciasno i rękami wygładzić zrazy, jeśli się je dokładnie „wygłaszcze”, wówczas nie trzeba ich spinać.
3. Na rozgrzanym tłuszczu podsmażać zrazy, układając je najpierw stroną gładką, potem na tej, na której jest krawędŸ plastra mięsa. Po podsmażeniu przełożyć zrazy do żaroodpornego szklanego naczynia, układając je do spodu stroną z krawędzią plastra. Podlać tłuszczem z patelni ,dodać pokruszone umyte suszone grzyby, dusić na wolnym ogniu, aż będą miękkie.
4. Można na zakończenie dodać śmietanę z łyżeczką mąki i zagotować, aby zagęścić sos.
Zrazy najlepiej smakują z kaszą gryczaną lub kluskami kładzionymi. Bardzo efektowne jest zapieczenie zrazów w wydrążonym razowym chlebie, wówczas trzeba nieco sosu zostawić i podawać osobno w sosjerce.