Zrazy zawijane

(8 porcji)
70 dag mięsa wołowego na pieczeń, , 2 ogórki kwaszone, cebula, 20 dag boczku, łyżka mąki, łyżka masła, łyżka oleju , sól, pieprz mielony, sok z cytryny, ziele angielskie, listek laurowy, wykałaczki i według gustu: kilka suszonych śliwek, grzyb suszony, pieczarki.Do smażenia 2 łyżki oleju
1. Mięso pokroić na plastry grubości 1 cm, a następnie rozbić tłuczkiem (przez worek plastikowy), tak , aby nie zrobić dziur.
2. Każdy plaster mięsa posolić i posypać pieprzem.
3. Przygotować nadzienie do zrazów: pokroić na cienkie słupki obrany ze skórki ogórek, boczek na cienkie paski szerokości 1 cm, cebulę na pół, a potem w plasterki.
3. Na każdy plaster mięsa układać słupek ogórka, pasek boczku i 2 plasterki cebuli.
4. Zawijać ciasno plaster mięsa z nadzieniem i spinać wykałaczką.
5. Uformowane zrazy lekko obsypać mąką ,obsmażyć na oleju z masłem, skropić sokiem z cytryny, a potem podlać wodą lub rosołem, dodać ziele angielskie, listek laurowy i pieprz, dusić w rondlu pod przykryciem ok. 2 godz.
6. Do powstałego w czasie duszenia sosu można dodać: 2 grzyby lub kilka pieczarek i zasmażkę z łyżki mąki i łyżki masła, a także suszone śliwki i przyprawy korzenne nadające mu aromat i kolor.
Takie zrazy najlepiej smakują podane z kaszą gryczaną i buraczkami. W starych podręcznikach kulinarnych znajdziemy przepisy na zrazy przyrządzane na różne sposoby: zrazy zawijane z cebulą, zrazy zawijane ze słoniną, zrazy z musztardą, zrazy z truflami, zrazy na dziko z jałowcem, winem i cytryną, zrazy nadziewane chrzanem, grzybami.
Zrazy według tradycji – są jedną z najstarszych typowych potraw kuchni staropolskiej. Jeden z pierwszych przepisów na zrazy podaje Wojciech Wielądko w swojej, wspomnianej już tu książce kucharskiej z końca XVIII w.
Polecamy także współczesne wersje zrazów nadziewane zamiast słoniną i ogórkiem – kawałkiem figi, z sosem doprawionym alkoholem – bardzo smaczne!