Wieprzowina

Wieprzowina jest lubianym mięsem. Może być lekkostrawna jako gotowana ,pod postacią schabowego z kapustą czy tłustego pieczonego boczku kładzie się w żołądku kamieniem. Niemniej jednak przyznać trzeba, że potrawy z wieprzowiny są wyjątkowo smaczne a dobrze przyrządzone nie muszą być tłuste, a zatem niezdrowe.
Szczególnie bliskie tradycji są wieprzowe pieczenie, kotlety czy wędliny. Wieprzowina doskonale komponuje się z czosnkiem, majerankiem, kminkiem, cebulą.
Kupując należy wybierać wieprzowinę nie tłustą, bladoróżową, o jasnym, zwartym tłuszczu, schab niezbyt szeroki.
Z wieprzowiny można przyrządzać szczególnie wiele smacznych i powszechnie lubianych dań zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej kuchni. Mięso to lubiane było przez liczne poprzednie pokolenia Polaków. Gustowali w wieprzowinie nawet znani smakosze. Na przykład znany malarz, Wojciech Gerson, obok potraw tak wyszukanych jak chrapy łosia, uwielbiał…gotowane świńskie ucho.
Polskie wędliny wieprzowe były znane w świecie, a w opowieściach starszych osób, pamiętających czasy przedwojenne, często pojawia się wspomnienie smaku kiełbas, szynki, pasztetówki czy tak zwanych rozmaitości, czyli kupowanych w masarni wędlin mieszanych, po jednym plasterku wszystkich gatunków, jakie były w sklepie. A było ich niemało, bo i szynka wspaniale peklowana przez kilka tygodni i wędzona w prawdziwym pachnącym dymie, doskonałe kiełbasy, salcesony z kawałkami prawdziwego świńskiego ucha z chrząstką (notabene przysmak ten przywędrował do nas z Włoch), pasztetowa z mięsa i wątróbki. Delicje!