Uszka do barszczu wigilijnego

(5 porcji)
Ciasto: 1/4 kg mąki, białko jajka, woda. Farsz: 5 dag, czyli około 10 suszonych grzybów, cebula, 2 łyżki tartej bułki, łyżka masła lub masła roślinnego, sól, pieprz. (Porcja na 5 osób).
1. Namoczyć umyte grzyby na całą noc, następnego dnia ugotować je w tej samej wodzie, w której się moczyły.
2. Ugotowane do miękkości grzyby posiekać , zemleć w maszynce lub rozdrobnić w malakserze.
3. Na tłuszczu przesmażyć na jasno- złoty kolor usiekaną drobno cebulę, do niej wrzucić posiekane grzyby i tartą bułkę, dodać sól i pieprz.
4. Przygotować dość ścisłe ciasto z podanych składników.
5. Ciasto cienko rozwałkować i pokroić na kwadraty o boku ok. 6 cm. Na środek każdego kwadratu nakładać nieco farszu, zlepiać w trójkąt, a potem łączyć ze sobą dwa przeciwległe wierzchołki trójkąta.
6. W dość dużym garnku zagotować 2 l lekko osolonej wody. Wrzucać uszka po kolei, tak aby nie przerywać wrzenia wody. Kiedy uszka wypłyną, wystarczy gotować je jeszcze minutę i wyjmować łyżką cedzakową na półmisek, układać tak ,aby uszka się nie polepiły.
Uszka takie podaje się na Wigilię w domach, w których tradycja każe jadać barszcz czerwony. Uszka można przygotować dzień wcześniej, ale należy je, ułożone na półmisku, polać roztopionym masłem, aby nie zlepiły się i szczelnie okryć folią ,aby nie wyschły.