Sól morska, kwiat solny

Sól to wedle opinii wszystkich znawców kuchni najważniejsza przyprawa świata. Do niedawna na naszym rynku istniał jeden tylko rodzaj soli – zwykła sól kamienna, wydobywana w kopalniach, po czym warzona, czyli poddawana krystalizacji. Obecnie mamy w czym wybierać. Kupujemy bowiem sól z dodatkiem jodu, grubszą i drobniejszą, a także sól morską,
a nawet kwiat solny, najdroższy rodzaj soli otrzymywany ze słonych francuskich bagien. Kryształki tej soli powstają w sposób naturalny, kiedy wieje wschodni osadzający je wiatr. Kwiat solny jest zbierany ręcznie za pomocą specjalnych drewnianych łyżek.
Sól była ceniona przez ludzi od zarania dziejów: składano ją na ofiarę bogom, wypłacano nią żołd, stanowiła o bogactwie władców.
Sól przyprawia i konserwuje potrawy, ale także obwinia się ją o podwyższanie ciśnienia tętniczego, więc lekarze walczą o ograniczenie jej spożywania. Ale przecież jednocześnie dostarcza ona niezbędnego organizmowi chloru i sodu.
Sposobów wykorzystywania soli – zarówno tej zwykłej, jak i morskiej oraz kwiatu solnego – nie trzeba nikomu wyjaśniać, bowiem ma ona dokładnie takie samo, znane od wieków zastosowanie. Ale sól morską, którą znajdujemy w sklepach od niedawna, wybredni smakosze uważają za bardziej delikatną, a jeszcze delikatniejszy jest kwiat solny. Te dwa rodzaje soli używane są do najbardziej wyszukanych potraw.