Ryba faszerowana III (gefilte fisz)

1 kg filetów rybnych (można połączyć różne gatunki ryb)
3 duże cebule
3 marchwie
1 pietruszka
kawałek selera
por
6 łyżek cukru
sól
pieprz
1 łyżka masła
3 łyżeczki żelatyny
szczypta imbiru
2 jajka

Filety zemleć wraz z jedną cebulą. Do masy dodać jajka, sól, pieprz i cały cukier. Wymieszać. Przygotować wywar z warzyw i pozostałej cebuli. Z masy rybnej formować kulki i wkładać do wrzącego wywaru. Gotować godzinę i 20 minut. Pod koniec gotowania dodać sól, łyżkę cukru i masło oraz pieprz do smaku.
Ugotowaną rybę pozostawić w wywarze. Żelatynę namoczyć w kilku łyżkach zimnej wody. Po 20 minutach dodać 2 szklanki przecedzonego wywaru. Zagotować.
Przestudzone w wywarze kulki ułożyć na półmisku. Przybrać ugotowanymi marchewkami i zalać tężejącą galaretą. Podawać z chrzanem.
Ile żydowskich domów, tyle niezawodnych receptur na najlepsze ryby. Jak większość dań lub produktów w kuchni żydowskiej mają one swoje dodatkowe, głębsze znaczenie, są bowiem symbolem płodności i nieśmiertelności. Szczególnie popularna i ceniona jest ryba faszerowana. To doskonałe danie, niezależnie od metody przyrządzenia, jest, o ile gospodyni wykaże sporo dobrego smaku i umiejętnie je przyprawi, naprawdę doskonałe. Gefilte fisz to ryba wypełniona farszem, jednak moja rozmówczyni, która przepis odziedziczyła po swojej matce, tak właśnie nazywa owe doskonałe rybne kulki. Inna rozmówczyni, autorka przepisu na rybę po żydowsku, zapewnia, że nie wolno do niej używać innych warzyw, jak tylko cebuli i pietruszki. Każdy z tych przepisów ma wielki walor: jest sprawdzony przez całe pokolenia, rodzinę i znajomych, gdyż stanowił (bądŸ stanowi) popisowe dzieło gospodyni.