Pyzy – przysmak mniej pracochłonny niż myślisz

(6 porcji)

2 1/2 kg surowych i 1/2 kg gotowanych ziemniaków, płaska łyżeczka soli.
1. Ziemniaki obrać, opłukać; 1/2 kg ugotować, a 2 1/2 kg zetrzeć i odsączyć w durszlaku, po czym masę wyłożyć na kawałek wygotowanego, mocnego, lnianego płótna.
2. Lekko odsączone ziemniaki trzeba jeszcze w tym samym płótnie silnie wycisnąć. To może być praca dla pana domu. Wyciskać ziemniaki najlepiej nad miseczką. Zbierze się w niej z odciśniętego płynu krochmal, którego użyje się do klusek.
3. Ugotowane i ostudzone ziemniaki zemleć w maszynce.
4. Połączyć gotowane ziemniaki z surowymi, dodać sól.
5. Jeżeli uzyskane ciasto jest zbyt luŸne i Ÿle formuje się kluseczki – wówczas dodać nieco zebranego po odciśnięciu krochmalu lub mąki ziemniaczanej.
6. Formować kuliste kluski wielkości orzecha włoskiego rzucać na osoloną wrzącą wodę (3 l). Gotować dość długo, nawet 1/2 godz.
Pyzy to jedno z ulubionych polskich dań. Wprawdzie łatwiej kupić gotowe, mrożone, ale co domowe, to domowe. Ten przepis pochodzi z Poznańskiego, gotowane według niego pyzy smakują już co najmniej piątemu pokoleniu. Pyzy podaje się albo ze skwarkami podsmażonymi z cebulką, albo z pieczenią wołową lub wieprzową. Pyzy powinny być obficie oblane dość tłustym sosem, więc polecane są raczej tym, którzy nie mają kłopotów z wątrobą.