Pasztet mięsny

Ok. 50 dag wołowiny, 50 dag wieprzowiny, 50 dag cielęciny, 20-30 dag podgardla lub boczku, 50 dag mięsa z kurczaka(udek,podudzi) ,20-30 dag wątroby cielęcej lub kurzej, 6 jaj, 2 cebule, 2 kajzerki, listek laurowy , majeranek, pieprz ziarnisty, gałka muszkatołowa, 2 marchwie, pietruszka, sól, 2 łyżki smalcu do wysmarowania brytfanny), tarta bułka.
1. Do dużego garnka włożyć pokrojone mięsa (poza wątróbką), obrane jarzyny i cebule, listek laurowy i pieprz, następnie zalać wodą, tak aby przykrywała mięso i gotować pod przykryciem ok. 3 godz., aż mięso będzie miękkie.
2. Pod koniec gotowania włożyć na ok.15 min. wątróbkę .Garnek z ugotowanym mięsem zdjąć z ognia i włożyć bułkę pokrojoną w kromki. Pozostawić, aż wszystko ostygnie, a bułka wchłonie sos z mięsa.
3. Ugotowane mięsa wraz z bułką i jarzynami zemleć 2 razy przez zwykłe sitko lub raz przez drobne sitko pasztetowe.
4. Do uzyskanej masy dodać żółtka, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i dobrze wyrobić (można w malakserze). Z białek ubić pianę i dodać do wyrobionej masy delikatnie mieszając.
6. Brytfannę wysmarowaną tłuszczem i posypaną tartą bułką wypełnić do 2/3 wysokości masą mięsną (pasztet urośnie podczas pieczenia), uklepać równo drewnianą łyżką i pozostawić w gorącym piekarniku na 1 godz., w temperaturze 180 – 200?C.
Przygotowany w większej ilości pasztet można przechować przez dłuższy czas. Upieczony pokroić na części, zawinąć w papier i folię aluminiową .
Doskonale przechować w zamrażarce można również nie zapieczony, który po rozmrożeniu włożyć do wysmarowanej tłuszczem foremki i zapiec.
Pasztet podany z chrzanem, ogórkami czy marynowanymi śliwkami jest świetnym daniem na przyjęcia.