Papaja

Jak wiele nowości w naszych sklepach, także i ta kryje w sobie możliwości, o jakie nawet ją nie podejrzewamy, widząc ten niepozorny, pochodzący z tropików owoc. Papaja bowiem ma bardzo wiele niezwykłych właściwości leczniczych: doskonale wpływa na Ÿle gojące się rany, ukąszenia, oparzenia, łagodzi skłonność do krwotoków i stany zapalne. Sokiem z niedojrzałych owoców leczono niegdyś (skutecznie!) brodawki. Preparaty zawierające papainę, jak nazwa wskazuje składnik tego owocu, wpływają dobroczynnie na układ trawienny i wspomagają profilaktykę przeciwnowotworową. Jeśli nie dysponuje się farmaceutykami, podróżując w tropikach warto żuć liście papai lub jej nasiona, co zabezpiecza przed zarażeniem się pasożytami.
z przyrodniczego punktu widzenia roślina rodząca te owoce jest bardzo oryginalna. Bylina o wyglądzie drzewa, zwana także drzewem melonowym, nie jest żadnym krewnym melona. Wydaje na jednym drzewie albo kwiaty obupłciowe, albo męskie, albo żeńskie: z tych ostatnich powstają owoce dochodzące do wagi 10 kg, ale u nas pojawiają się w handlu wyłącznie owoce ważące około 20 dag, które powstają z kwiatów obupłciowych.
Papaja to łagodny, słodki owoc, pozbawiony zupełnie kwasu, dzięki czemu jej spożywanie wskazane jest przy różnych dietach. Papaja powinna być żółta, dlatego też jeżeli kupi się owoc zielonkawy, należy położyć go na kilka dni w temperaturze pokojowej, aby dojrzał. Papaję przekrawa się wzdłuż na połowy, usuwa liczne nasionka wraz z galaretowatą otaczającą je masą, pozostały zaś, obrany ze skórki miąższ zjada się lub dodaje do sałatek bądŸ innych potraw.