Ozór w sosie chrzanowym

(6 porcji)
Ozór wołowy, łyżka soli,2 ząbki czosnku, porcja włoszczyzny bez kapusty. Sos: łyżka masła, łyżka mąki, kilka łyżek wywaru z jarzyn, 1 – 2 łyżki chrzanu, cukier, sok z cytryny, łyżka śmietany.
1. Oczyszczony ozór, po odcięciu wszystkich „niepotrzebnych” części, czyli ślinianek, kawałeczków błonek i wymyty szczotką należy zapeklować na 3 – 4 dni w soli i posmarować przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Jeśli chce się, aby był szybciej gotowy do użytku trzeba ponakłuwać mięso spiczastym nożem i w otwory wsypać sól. Włożyć do emaliowanego (nie obitego) lub kamionkowego albo porcelanowego naczynia, przycisnąć deseczką lub talerzykiem i pozostawić w chłodnym miejscu. Codziennie trzeba ozór przewracać.
2. Włożyć do garnka marynowany ozór wraz z oczyszczonymi jarzynami i gotować do miękkości (w szybkowarze ok. 1 godz., w garnku ok. 3 godz.).
3. Po ugotowaniu zdjąć skórę z jeszcze ciepłego ozora, co nie będzie trudne i pokroić go na porcje.
4. Przygotować sos: rozpuścić masło, dodać mąki, smażyć do zbielenia, dodać wywar, w którym gotował się ozór, chrzan, sok z cytryny, ewentualnie soli oraz cukru do smaku. Na koniec dodać łyżkę śmietany zamieszać i zagotować.
5. Ułożony na półmisku ozór zalać sosem.
Ozór w sosie chrzanowym podaje się z kartoflami purée. Jeśli chce się podać ozór bardziej elegancko i zarazem tradycyjnie – wówczas posypuje się go siekanym jajkiem, na nim kładzie się warstwę podduszonego lekko w łyżce masła chrzanu, a na koniec polewa się jeszcze odrobiną zrumienionej bułki tartej z masłem. Nie jest to jednak lekko strawne danie.