Naleśniki

(14-16 naleśników)
Szklanka mąki, jajko, 2 szklanki mleka lub szklanka mleka i szklanka wody, sól, tłuszcz do smażenia: może to być łyżka oliwy czy oleju lub kawałek słoniny
1. Wszystkie składniki zmiksować lub starannie rozbić trzepaczką ręczną.
2. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeśli jest zbyt gęste, można dodać wody. Odstawić ciasto na pół godziny.
3. Rozgrzaną patelnię smarować tłuszczem np. skórkę słoniny nadziewać na widelec i smarować nią patelnię, jeśli używa się do smażenia margaryny lub oleju, ewentualny nadmiar tłuszczu należy zlać na talerzyk i używać do następnego smarowania patelni.
4. Ciasto najlepiej nalewać niedużą chochelką, poruszając tak patelnią, aby je rozprowadzić po całej powierzchni. Gdy naleśnik odstaje od brzegu patelni, podważać go łopatką i przewracać na drugą stronę, gotowe układać jeden na drugim na odwróconym do góry dnem płytkim talerzu.
5. Gdy już wszystkie naleśniki są usmażone, napełniać je dowolnym farszem i podsmażać na maśle lub margarynie lub polane beszamelem zapiekać w piekarniku.
Pozostałe naleśniki dokładnie opakowane w foliową torebkę można zamrozić i wykorzystać przy innej okazji, można też pokroić w paski i użyć zamiast makaronu do zupy.