Latkes

3/4 kg ziemniaków
2 cebule
4 łyżki zmielonej lub utłuczonej macy (lub 4 łyżki mąki)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
1 płaska łyżeczka cukru
spora szczypta mielonego pieprzu
2 jaja
do smażenia: 1 szklanka oleju
jako dodatek: 1 szklanka jogurtu albo kwaśnej śmietany lub żurawina z jabłkiem (5 jabłek, kawałek laski cynamonu, 2 łyżki soku cytrynowego, skórka starta z połowy cytryny, 1/2 szklanki cukru, 1 szklanka żurawin)

Przygotowanie żurawin z jabłkiem: jabłka obrać, pokroić na niewielkie kawałki, dodać sok cytrynowy, cynamon oraz startą skórkę z cytryny. Chwilę gotować, ale jabłka nie powinny się rozpaść. Dodać osączone żurawiny, gotować z jabłkami pod przykryciem, aż owoce popękają, wtedy posłodzić i odstawić. Przygotować placki: utrzeć ziemniaki na grubej tarce jarzynowej i wyłożyć w sicie, aby ociekły. Cebulę utrzeć na drobnej tarce. Dodać do osączonych ziemniaków, wymieszać, dodać proszek do pieczenia, mąkę lub mieloną macę, jaja, cukier, sól i pieprz. Po dokładnym wymieszaniu smażyć placki: rozgrzać centymetrową warstwę oleju na patelni i nakładać po łyżce masy. Smażyć placki z obu stron na złoto. Powinny być rumiane i chrupiące. Podawać ze śmietaną albo jogurtem lub żurawiną z jabłkiem.
Latkes i inne dania smażone na oliwie jada się w radosne święto Chanuki. Placki latkes są przypomnieniem szczęśliwej chwili, kiedy Machabeusze odbili z rąk niewiernych świątynię w Jerozolimie i chociaż posiadali niewielki zapas oliwy, świeczniki na ołtarzu paliły się w cudowny sposób aż osiem dni.