Karczochy

To bliscy krewni zarówno astrów, jak i dalii, mniszka oraz ostów. Są niezwykle wytworną i oczywiście smakowitą jarzyną. Pochodzą zapewne z regionów położonych wokół Morza Œródziemnego. Znane były jako roślina lecznicza już 500 lat przed naszą erą, póŸniej już tylko jako luksusowa jarzyna. Jeszcze w XVIIi wieku spożywane były wyłącznie przez zamożnych, dziś są bardzo popularne i jadane powszechnie przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich, ale docierają i na nasze stoły. Karczoch jest nie tylko niezwykle smaczny, ale posiada także wartości zdrowotne: dzięki zawartej w nim substancji zwanej cynaryną ma właściwości żółciopędne, pomaga odtruwać organizm, chroni wątrobę i obniża poziom cholesterolu. Nie bez znaczenia jest również zawartość potasu, wapnia, magnezu oraz żelaza. Produkowany z karczochów aperitif pomaga walczyć ze skutkami przejedzenia.
w karczochach jadalne są mięsiste końce listków i dno kwiatowego pąka. Karczochy jada się przede wszystkim gotowane, z sosami, odrywając po kolei poszczególne listki i „wyjadając” smakowite ich części. Jeśli są bardzo młode, można przyrządzać całe koszyczki w całości, dusić, zapiekać i tak dalej. Dno karczocha, pozbawione ostrych nitek, tak zwanego sianka – kiszone i marynowane – używane jest do sałatek.
Karczochy kupuje się tylko stulone, gotuje się je w wodzie z solą, oliwą
i kilkoma kroplami soku cytrynowego, całe, po przycięciu liści. Powinny być zanurzone, dlatego najlepiej je obciążyć, nakrywając mniejszą od garnka pokrywką. Gotuje się je około 15 minut, ale można także i znacznie dłużej, nawet do 45 minut: warto w trakcie gotowania oderwać listek i spróbować.