Kapuśniak

(8 porcji)
70 dag kiszonej kapusty, 40 dag wieprzowiny (nóżka, golonka, żeberka, kawałek głowizny czy ogon) lub 40 dag wołowiny(najlepiej szpondra), porcja włoszczyzny, cebula, kilka ziaren pieprzu, mniej niż 1/2 listka laurowego, 2 suszone grzyby, jeżeli chce się zupę zaprawić – wówczas 2 plasterki słoniny i płaska łyżka mąki.
1. Do dużego garnka wlać 10 szklanek wody ,włożyć mięso, obraną i umytą włoszczyznę, przyprawy i kapustę (jeżeli jest zbyt kwaśna – należy przedtem przepłukać wodą).
2. Gotować tak długo, aż mięso będzie miękkie.
3. Jeżeli chce się zupę zaprawiać, co nie jest konieczne, choć nadaje jej nieco „staropolskiego” charakteru, należy stopić pokrojoną w kostkę słoninę, zrobić zasmażkę z łyżki mąki i po lekkim zrumienieniu połączyć z zupą. Zamieszać i zagotować.
4. Kapuśniak podaje się z ugotowanymi ziemniakami .Jeżeli nie zaprawiamy kapuśniaku, można skwarkami okrasić ziemniaki.
W dawnych książkach kucharskich podaje się także inny przepis: ugotowaną w niewielkiej ilości rosołu kapustę łączy się z rosołem dopiero tuż przed podaniem. Wedle Ćwierczakiewiczowej najsmaczniejszy jest kapuśniak na wołowinie. Wedle innych autorek – może być i na wołowym i na wieprzowym mięsie.