Grzyby

Nigdy w polskich lasach nie brakowało grzybów, nigdy też nie brakowało amatorów grzybobrania. Zresztą grzyby to nie tylko polska specjalność. Podobno bardzo ceniono sobie grzyby już w starożytnej Mezopotamii, gdzie za szczególny rarytas uważane były trufle. Wiadomo także, że i sam Lukullus lubił grzyby i kazał je, przyrządzone w wyszukany sposób, podawać na swoich ucztach.
Uważane były zawsze za bardzo pożywne, co tylko częściowo jest prawdą, gdyż wartościowego białka jest w nich stosunkowo niewiele, są przy tym dość ciężko strawne, ale za to niezwykle smaczne i aromatyczne. Dlatego stanowią niezbędny składnik dobrej, tradycyjnej kuchni a także potraw postnych i wigilijnych. Zbieranie grzybów było uważane za miłą rozrywkę od bardzo dawna. Element hazardu, konieczność wykazania się żyłką poszukiwacza i spostrzegawczością powodowały, że nawet wyższe sfery zajmowały się chętnie grzybobraniem dla zabawy. W wielu dziełach literackich opisywane jest to miłe zajęcie, choćby np. w Panu Tadeuszu czy w Lalce.
Zbieraniem grzybów zajmowały się wieśniaczki, które doskonale rozróżniały jadalne i trujące grzyby, wiedza ta była bowiem przekazywana z pokolenia na pokolenie. Stosunkowo mniej też bywało groŸniejszych w skutkach zatruć. Obecnie grzybobranie rozpowszechniło się jako forma doskonałego spaceru po lesie. Jesienią pobocza dróg wzdłuż lasów zatłoczone są parkującymi samochodami. W niektórych lasach wydaje się, że na każdy grzyb czyha kilku grzybiarzy. To, że grzybobranie stało się tak popularne, spowodowało, że zabrali się za nie także zupełnie nieświadomi rzeczy i wobec tego do koszyczków trafiają nieraz grzyby trujące. Każdej jesieni zasypuje się nas informacjami o śmiertelnych lub ciężkich zatruciach. Chciałoby się udzielić rady, że jeśli nie zna się grzybów, lepiej kupić w sklepie pieczarki lub boczniaki, niż samemu zbierać ryzykując życiem. Ale czy ktokolwiek posłucha takiej rady?
Z grzybów przyrządzać można różne, bardziej lub mniej skomplikowane dania, ale najsmaczniejsze są chyba te, które mają długą tradycję, najprostsze, przygotowywane od dawien dawna tak samo z dobrze znanych gatunków.