Grochówka

(4 porcje)
Szklanka połówek łuskanego grochu, kawałek wieprzowiny z kością, marchew, mała pietruszka i kawałek selera, mała cebula, ząbek czosnku, 1/2 łyżeczki majeranku, sól, pieprz, ewentualnie kostka rosołowa.
1. Umyty groch namoczyć w 4 szklankach zimnej przegotowanej wody co najmniej na 12 godzin.
2. Włożyć do grochu wieprzowinę, obraną i umytą marchew, seler i pietruszkę oraz posiekaną drobno cebulę. Gotować aż groch stanie się miękki.
3. Posolić zupę (jeśli chcemy, aby nabrała zawiesistości, należy widelcem rozdrobnić groch), dodać czosnek i majeranek. Zagotować. Do smaku można jeszcze dodać (po trochu, aby nie przesadzić) kostkę rosołową. Amatorzy zup posilnych i cięższych mogą grochówkę okrasić świeżym surowym masłem. Grochówka najlepiej smakuje z grzankami z delikatnej bułki.
Zupy grochowe były tradycyjnie postnymi zupami. W cytowanej już Kucharce litewskiej Wincentyny Zawadzkiej znaleŸć można przepis na postną zupę grochową z wędzonym śledziem lub dziś nieznaną „siomgą”.
Także zupy grochowe, podobnie jak fasolowe, powinno się jadać nie tylko w poście, lecz przynajmniej raz na dwa tygodnie. Tej zasady trzymały się stare gospodynie.