Gołąbki na dwa sposoby

(6 porcji)
Duża główka kapusty, 1/2 kg mielonego mięsa wieprzowego, 2 cebule, jajko, 2 szklanki ryżu lub 2 bułki namoczone w mleku, sok cytrynowy, sól, pieprz, majeranek, oregano, bazylia.
1. Z główki kapusty wykroić głąb, włożyć ją do dużego garnka z wrzątkiem i gotować ok. 15 min.
2. Po wyjęciu z wody i ostudzeniu podzielić kapustę na pojedyncze liście. Jeżeli główny nerw liścia jest zbyt gruby, należy go płasko ściąć.
3. Mięso połączyć z ryżem: obgotowanym, nie dłużej niż 10 min., w dużej ilości wody i odcedzonym . Dodać zrumienioną drobno pokrojoną cebulę, jajko, sól, przyprawy i dobrze wymieszać.
4. Na każdy liść kłaść 2 łyżki farszu i zawijać jak kopertę. Układać w rondlu, w którym na dnie ułożyć zewnętrzne liście zdjęte z główki kapusty.
5. Ułożone w kilka warstw gołąbki zalać szklanką wody i pod przykryciem dusić ponad 2 godz. w niezbyt gorącym piekarniku.
Farsz ryżowo-mięsny można zastąpić farszem z bułką; mięso wymieszać z namoczoną i odciśniętą bułką i posiekaną surową cebulą, po czym dodać jajko i przyprawy. Dalej postępuje się tak samo. Proponujemy też kilka sposobów doprawiania gołąbków: pod koniec duszenia skropić obficie sokiem cytrynowym i przyprawą do zup albo na bazie sosu, w którym dusiły się gołąbki, przygotować sos pomidorowy. Można też warstwy gołąbków przełożyć i przykryć kapustą kwaszoną i suszonymi śliwkami a otrzymamy bardzo aromatyczne , oryginalne w smaku danie. Doskonałe też są gołąbki z farszem ryżowo-grzybowym podawane z sosem grzybowym.
Farsz ryżowo-mięsny można wykorzystać również do nadziewania papryki, pomidorów, cukini i kabaczków, ale wówczas koniecznie należy dodać do niego 2 ząbki czosnku.