Flaki wołowe

(10 porcji)
1 kg ugotowanych, pokrojonych , mrożonych flaków wołowych, 3/4 kg mięsa wołowego na rosół, porcja włoszczyzny bez kapusty, łyżka mąki, łyżka masła, pieprz, sól, majeranek, gałka muszkatołowa .Jako dodatek tarty ostry ser żółty, według gustu przyprawy np: papryka, wegeta, lub chili i sól.
1. Dwu- lub trzykrotnie zagotować rozmrożone flaki, każdorazowo zmieniając wodę .
2. W tym czasie ugotować rosół z wołowiny i włoszczyzny z 7 szklankami wody.
3. Połączyć flaki z przecedzonym rosołem. Można także pokrajać w paseczki warzywa z rosołu i dodać do potrawy.
4. Z masła i mąki zrobić białą zasmażkę i połączyć z flakami i rosołem, zagotować. Dodać do smaku majeranku, gałkę muszkatołową, pieprz i sól.
Podawać je ze świeżym pieczywem ,z tartym żółtym serem a także pulpetami, na które przepis można znaleŸć w rozdziale Dodatki do zup i innych dań.
Ćwierczakiewiczowa przestrzega przed gotowaniem flaków w innym niż kamienny garnku. Tylko w nim bowiem gotują się jej zdaniem naprawdę doskonale. Można część przygotowanych flaków zamrozić w zamrażarkach domowych. W razie potrzeby rozmrażać, najlepiej po podlaniu odrobiny wody i pod przykryciem, na małym gazie, dobrze byłoby nawet na płytce metalowej zabezpieczającej przed przywarciem do dna. Rozmrażane flaki trzeba koniecznie zagotować.