Bitki według przepisu Prababci

(8 porcji)
70 dag cielęciny : łopatki bez kości, lub sznyclówki, 15 dag pieczarek, średnia cebula, 2 łyżki masła lub łyżka oleju i łyżka masła, 1/2 szklanki śmietany lub śmietanki, łyżka mąki, sól, pieprz.
1. Pokroić umytą cielęcinę w plasterki, w poprzek włókien, uformować, rozbijając je tłuczkiem (w worku plastikowym), na zgrabne zrazy.
2. Na patelni rozgrzać połowę tłuszczu. Lekko obsypane mąką zrazy obsmażać i po obsmażeniu odkładać.
3. Na tej samej patelni poddusić na pozostałym tłuszczu drobno posiekaną cebulę i pokrajane na cieniutkie plasterki pieczarki.
4. W szklanym naczyniu do zapiekania lub w garnku układać na przemian warstwę mięsa i warstwę pieczarek ,dodać sól i pieprz. Dolać nieco wody, dusić nie dopuszczając do przywarcia mięsa do dna.
5. Kiedy mięso jest już miękkie, dolać śmietanę wymieszaną z odrobiną pozostałej mąki. Poruszając naczyniem doprowadzić śmietanę między wszystkie warstwy. Podgrzewać, aż potrawa się zagotuje.
Prababcia podawała bitki z kluskami kładzionymi, ugotowaną na gęsto kaszą krakowską lub – jeśli nie było czasu na przygotowanie innych dodatków-z gotowym makaronem.