Awokado (smaczliwka wdzięczna)

Znakomity owoc, którego ojczyzną jest Ameryka Œrodkowa, obecnie uprawiany w wielu krajach o bardzo ciepłym klimacie. Drzewa awokado wyrastają na wysokość 10–20 metrów. Owoce dojrzewają dopiero po zerwaniu, a więc plantatorzy mogą zrywać dokładnie tyle owoców awokado, na ile jest zapotrzebowanie, pozostawiając resztę na gałęziach bez szkody dla ich jakości, jak w najdoskonalszym magazynie. Te bardzo kaloryczne owoce są istnymi skarbnicami wszystkiego, co dobre dla człowieka: mają w sobie bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E zapobiegającej starzeniu się, przeciwnowotworowej luteiny, magnezu, potasu
i kwasu foliowego, a także sporo przeciwutleniacza i składnika blokującego wchłanianie cholesterolu. Równie ważny jednak jak zawartość zdrowotnych substancji jest wspaniały smak awokado.
Łagodny, o kremowej konsystencji i orzechowym smaku owoc jest doskonały w zestawieniu z różnymi dodatkami, w sałatkach, pastach, musach i kremach.
Ponieważ wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na jego smak, raczej jada się awokado na zimno, można je jedynie lekko podgrzać.
Owoc przeznaczony do zjedzenia powinien być zielony, o jednorodnej barwie, bez plam, uginający się pod palcami, ale nie nazbyt miękki.
Awokado najpierw przekrawa się na połówki, a następnie wbija się
w pestkę nóż, przekręca go i wyjmuje pestkę (bez pomocy noża raczej nie uda nam się jej wyjąć). Przekrojone lub obrane owoce kropimy lub smarujemy sokiem cytrynowym, aby nie ciemniały.
Jeżeli kupimy niedojrzały, twardy owoc i pozostawimy go w papierowej torebce lub zawinięty w kuchenną papierową ściereczkę w temperaturze pokojowej, za dzień lub dwa będzie doskonały do jedzenia.
z awokado można przyrządzić wiele pysznych dań, przekąsek, a nawet… deser. Albo po prostu położyć je w plasterkach na kanapkach.

Jak większość owoców można je również wykorzystać do przygotowania witaminowej maseczki kosmetycznej: miąższ dojrzałego awokado należy wymieszać z 2 łyżeczkami soku z cytryny, pognieść widelcem i rozsmarować na oczyszczonej skórze twarzy. Jest to doskonała maseczka ujędrniająca i odświeżająca cerę.