Mus z ogórka i roqueforta

Długi zielony ogórek (ok. 20 dag), 10 dag sera roquefort, 20 dag twarożku homogenizowanego, 3 łyżki gęstej śmietany kremówki, 2 łyżeczki żelatyny w proszku instant, sól, pieprz, szczypta ostrej przyprawy cayenne lub chili; do przybrania listki melisy i zielone bezpestkowe winogrona.
1. Żelatynę zalać 5 łyżkami wrzącej wody i mieszać, aż całkowicie się rozpuści. Wystudzić nie dopuszczając do jej ścięcia się.
2. W malakserze wymieszać na gładką masę serek homogenizowany, roquefort i śmietanę, dodać rozpuszczoną i oziębiona żelatynę i dokładnie wymieszać.
3. Ogórka obrać, wyciąć pestki, jeśli są wyraźne, pokroić na kawałki i włożyć do malaksera. Na chwilę włączyć, ale nie dopuścić do tego, aby ogórek nadmiernie się rozdrobnił. Powinny być widoczne maleńkie kawałeczki.
4. Doprawić mus solą, pieprzem i ostra przyprawą.
5. Salaterkę, najlepiej kwadratową lub prostokątną wyłożyć dokładnie folią do żywności, przełożyć do niej mus i wstawić do lodówki na 12 godzin.

Zastygnięty mus dzięki folii będzie nam łatwo wydobyć i wyłożyć do góry dnem na półmisek. Folię po wyjęciu usunąć. Wierzch musu przybrać listkami melisy i winogronami.