Uszka z grzybami

na ciasto: 4 łyżki mąki, żółtko
na farsz: 4-5 suszonych grzybów, nieduża cebula, łyżka masła, łyżka tartej bułki, sól, pieprz, białko z jajka


1. Grzyby namoczyć na kilka godzin w szklance wody, po czym ugotować, starając się dokładnie odparować cały płyn. (Uwaga! Można użyć grzybów z zupy grzybowej). Ostudzić, posiekać drobno lub zmielić w malakserze lub maszynce do mięsa.
2. Rozgrzać masło, dodać bardzo drobno posiekaną cebulę, rozdrobnione grzyby i smażyć, mieszając. Dodać tartą bułkę, doprawić pieprzem i solą. Odstawić do ostudzenia, po czym dodać białko i dokładnie wymieszać farsz.
3. Z mąki, żółtka i dodawanej w miarę potrzeby odrobiny wody zagnieść elastyczne ciasto.
4. Rozwałkować ciasto możliwie cienko. Pokroić na kwadraty o bokach około 5 cm i na każdym ułożyć grudkę farszu. Najpierw skleić brzegi, tworząc trójkąt, a potem oba końce z kątem ostrym, aby uzyskać kształt uszka.
5. Gotować uszka w 3 litrach lekko osolonej wody, mniej więcej minutę od momentu wypłynięcia ich na wierzch. Wyjmować łyżką cedzakową.

Uszka są najbardziej znane jako dodatek do wigilijnego barszczu i rzeczywiście stanowią wtedy ważny tradycyjny dodatek. Na okazje nie wymagające postnych dań można przyrządzić uszka z farszem mięsnym. Doskonale wtedy będą smakowały zarówno do czystego czerwonego barszczu, jak i do rosołu.