Grzybowe gołąbki

główka białej kapusty, 2 szklanki ryżu, 10 dag suszonych grzybów, 2 cebule,
3 łyżki oleju lub pół na pół z masłem, jajo, sól, pieprz, szklanka niskoprocentowej śmietany (12%), łyżeczka mąki, łyżka przecieru pomidorowego


1. Grzyby namoczyć w 4 szklankach wody. Po godzinie ugotować, starając się, aby pozostało nie więcej niż szklanka wywaru. Grzyby ostudzić i posiekać.
2. Kapustę oczyścić z uszkodzonych liści. W dużym garnku zagotować wodę, włożyć kapustę i na niewielkim ogniu parzyć, co kilka minut odrywając liście, które zmiękły.
3. Każdy liść rozłożyć na desce i zeskrawać nieco nerw liściowy. W ten sposób przygotować 8-12 liści.
4. Obgotować ryż (8 minut) w dużej ilości wody.
5. Cebulę posiekać bardzo drobno i zeszklić na oleju lub oliwie z masłem. Dodać posiekane grzyby i ryż, po czym smażyć wszystko razem, doprawiając solą i pieprzem. Na koniec lekko ostudzić i dodać jajko, dokładnie wymieszać farsz.
6. Na każdym liściu układać mniej więcej 2 łyżki farszu i zawijać gołąbki. Można je owiązać białą bawełnianą nicią.
7. Na dnie garnka ułożyć liście kapusty, które nie były użyte do formowania gołąbków, a na nich ciasno gołąbki. Wlać pozostawiony wywar z grzybów. Gotować, aż kapusta będzie zupełnie miękka.
8. Wymieszać śmietanę z mąką i przecierem, wlać do ugotowanych gołąbków i poruszając garnkiem, wymieszać sos. Kiedy sos chwilę się pogotuje ? można podawać.

Gołąbki najlepsze są jednak odgrzewane następnego dnia. Najlepiej do nich pasują ziemniaki z wody lub purée.