Mostek cielęcy faszerowany

ok. 1 ?-2 kg mostku cielęcego z żeberkami, 2 kurze wątróbki, 3 łyżki masła, ? (lub według potrzeby nieco więcej) szklanki tartej bułki, 2 jaja, garść rodzynek, 3-4 łyżki posiekanej zielonej pietruszki, sól, pieprz, 2 łyżki masła do duszenia mięsa

1. Przygotować mostek, robiąc w nim kieszeń, czyli otwór między żebrami
a wierzchnią warstwą mięsa. Jeśli jesteśmy cierpliwi, warto ostrożnie wyjąć żebra, zsuwając z nich mięso jak rękawiczkę, lekko pokręcając kostką. Jeśli wyda się to zbyt trudne, można czynność tę wykonać już po upieczeniu lub uduszeniu mięsa, a nawet można w ogóle tego nie robić, tylko kroić po plastrze mostku pomiędzy żeberkami.
2. Przygotowany do faszerowania mostek odstawić i posolić go dopiero tuż przed duszeniem.
3. Przyrządzić nadzienie: do malaksera włożyć wątróbkę, masło, żółtka, tartą bułkę i siekaną zieloną pietruszkę, mieszać przez 30 sekund, po czym dodać ubitą na sztywno pianę z białek, mieszając już ręcznie, a na koniec dodać rodzynki i sól.
4. Nadzienie łyżką włożyć do kieszeni w mięsie i zaszyć otwór białą bawełnianą nicią.
5. W szerokim rondlu lub brytfannie rozgrzać masło, włożyć mięso i podsmażyć na jasnozłocisto, po czym podlać kilkoma łyżkami wody, nakryć i dusić, aż stanie się zupełnie miękkie.

Cielęcy mostek jest równie smakowity na ciepło, jako danie obiadowe, jak i na zimno, zamiast wędliny. Dodatek konfitury z borówek lub żurawin doda mu również wiele smaku.