Karp po żydowsku

karp wagi ok. 1 ? kg, 4-5 dużych cebul, szklanka rodzynek, 3 łyżki cukru, łyżeczka mielonego pieprzu (lub 1 ?, według smaku), 5 ziaren ziela angielskiego, 2 marchwie, sok cytrynowy, sól

1. Sprawić rybę, odcinając płetwy i łeb oraz ogon, po czym tuszkę pokroić na dzwonka, czyli kawałki grubości około 3 cm. Pokropić sokiem cytrynowym. Odstawić.
2. Do szerokiego garnka włożyć głowę, płetwy i ogon, dodać pokrojoną cebulę i marchew, wlać 8 szklanek wody. Wywar gotować około 30 minut.
3. Ugotowany wywar przecedzić. Odłożyć do przybrania ryby ugotowaną marchew.
4. Do wrzącego wywaru włożyć rybę i gotować 30 minut na niewielkim ogniu, po czym dodać rodzynki, cukier, pieprz i sól do smaku i gotować dalsze 30 minut. Pozostawić w wywarze po zdjęciu z ognia jeszcze co najmniej 10 minut.
5. Ostrożnie wyjmować dzwonka ryby i układać na półmisku. Wywar spod ryby wygotować, aby nie pozostało więcej niż 2 szklanki. Schłodzić.
6. Stygnącym wywarem zalać na półmisku rybę. Wygotowany wywar powinien zamienić się w delikatną galaretkę.
O karpia po żydowsku spierają się kuchnia polska i żydowska. Jak nazwa wskazuje, było to z pewnością sąsiedzkie zapożyczenie kuchenne, przyjęte w kuchni polskiej jako istotne, tradycyjne danie.