Flaki wołowe

1 kg ugotowanych i pokrojonych wołowych flaków, 8 szklanek wołowego rosołu (patrz przepis s. ), 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, łyżeczka startej gałki muszkatołowej, łyżka (lub więcej, według smaku) otartego suszonego majeranku, pieprz, sól, ostra i łagodna mielona papryka
jako dodatek: starty żółty ser, co najmniej po łyżce na porcję

1. Flaki umyć, a następnie dwu- lub trzykrotnie zalewać zimną wodą. Za każdym razem po zawrzeniu wodę odlewać, dodatkowo czyszcząc w ten sposób flaki.
2. Odcedzone po raz kolejny flaki zalać rosołem i po doprowadzeniu do wrzenia gotować jeszcze 10 minut. Doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową
i majerankiem.
3. W tym czasie przygotować zasmażkę: rozpuścić masło, dodać mąkę i smażyć, aż spieni się i zbieleje. Ilość masła i mąki zależy od tego, jak gęste flaki chcemy przygotować: jeśli potrawa ma być dość gęsta, użyjemy 2 łyżek masła i mąki, a jeśli i to nie wyda się wystarczające ? można bez szkody dla smaku dodać jeszcze odrobinę. Pamiętajmy jednak, że polskie flaki są zupą.
4. Dodać zasmażkę do flaków i zagotować. Podawać bardzo gorące, z wymienionymi dodatkami lub bez nich, jedynie ze świeżym chlebem. Doskonale smakują flaki doprawione na ostro kajenną lub chili.