Bigos

1 ? kg kiszonej kapusty, ? kg słodkiej kapusty, ok. 2 kg różnych gotowanych mięs, kiełbasy, plasterków szynki, pieczonego czy gotowanego mięsa, 5 dag suszonych grzybów, 10 dag suszonych śliwek lub ? słoika powideł śliwkowych, dla amatorów ? łyżeczki do kawy ziaren kminku, pieprz w ziarenkach, sól, 2 listki laurowe, ewentualnie: łyżka przecieru pomidorowego do doprawienia bigosu, posiekana cebula, 2 posiekane jabłka, sos spod mięsa dla smaku

1. Kapustę kiszoną ? jeśli jest za słona ? opłukać, po czym posiekać.
2. Kapustę słodką drobno posiekać.
3. Wszystkie mięsa pokroić na drobne kawałki.
4. Grzyby namoczyć, zagotować, ostudzić, pokroić w paski, a wywar zachować.
5. Układać w garnku o grubym dnie warstwę słodkiej i kwaśnej kapusty, na nich pokrojone mięso, grzyby i kilka śliwek lub odrobinę powideł. Dodać ziarna pieprzu i liście laurowe.
6. Do garnka wlać grzybowy wywar i ewentualnie szklankę wody.
7. Bigos gotować, od czasu do czasu niezbyt energicznie mieszając, co najmniej kilka godzin, w ciągu 3-4 dni.

Ponieważ bigos jest potrawą typowo zimową, zazwyczaj przygotowywaną po świętach Bożego Narodzenia (wtedy mamy w domu resztki mięs, które możemy spożytkować), w przepisach mówi się, że po codziennej dawce gotowania warto go wystawiać na mróz. Dobrze ugotowany bigos jest ciemny, choćby ze względu na obecność grzybów i śliwek.
Bigos znakomicie nadaje się do zamrożenia w domowych zamrażarkach, w niewielkich porcjach. Odgrzany po kilku dniach będzie smakował jeszcze lepiej.