Ziemniaki, kartofle, pyry

O kartoflach rozprawialiśmy tu już wielokrotnie. Dziś nikt osobie nie potrafi wyobrazić, że były lata bezkartoflowe. Nasi przodkowie jadali kasze (kiedyś i o tych wspaniałościach trzeba będzie podyskutować – kasze to polska specjalność i chluba) i czekali aż Kolumb odkryje Amerykę, Cortez i Pizarro wytną w pień Inków i Majów, a jako łupy przewiozą do Europy ziemniaczane bulwy.

Potem jeszcze musiało upłynąć parę wieków by dzięki panu Parmentierowi, francuskiemu królowi Ludwikowi, carycy Katarzynie i paru innym osobom zasłużonym na tym polu kartofle zaczęły rosnąć na polskich polach i bulgotać w sagankach.

Kartofle uratowały od śmierci głodowej tysiące Irlandczyków no i… mnie. A właściwie moją mamę, która podczas wojny dosłownie przymierała głodem i przy życiu trzymały ją – jak wiem z opowiadań – właśnie różne potrawy z kartofli. W tym czasie właśnie szykowałem się do przyjścia na świat (co za porę prawdę mówiąc wybrałem) i najwyraźniej owe placki kartoflane oraz zupy z obierek przypadły mi do gustu. Przez całe dzieciństwo kartoflanka z zacierkami i skwarkami była moja ulubioną zupą, a placki z cukrem i śmietaną ukochanym daniem.

Teraz też często robię różne dania kartoflane. A że smak mi się nieco zmienił to i kartofle przyrządzam na różne nieznane mi w dawniejszych czasach sposoby. Dziś więc – stary snob – proponuję i Wam kartoflane przysmaki. A Wy dodajcie swoje. Założymy w ten sposób Republikę Pyrlandii.

Potato_flowers.jpg

Kartoflanka z wędzoną rybą
0,5kg kartofli, 1 porcja włoszczyzny (bez kapusty), 15 dag wędzonej ryby (węgorz, łosoś, pikling w ostateczności pstrąg), 2 łyżki kwaśnej gęstej śmietany, pół pęczka natki pietruszki lub zielonego koperku, sól
Ugotować kartofle w wywarze jarzynowym. Posolić do smaku. Dokładnie przetrzeć przez gęste sito lub zmiksować na krem. Obrać z ości wędzoną rybę i podzielić na maleńkie kawałeczki (ok. pół cm). Gorący krem z kartoflanki wlać do filiżanek, w których na dnie leżą kawałeczki ryby. Na wierzch dodać łyżeczkę kwaśniej śmietany i posypać posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.

Kartofle z kawiorem
8 kartofli średniej wielkości, pasta kawiorowa, 10 dag serka śmietankowego, 1 mały słoiczek kaparów (lub marynowanej nasturcji),1 czerwona papryka, cayenne, pęczek natki pietruszki
Kartofle oczyścić pod bieżącą wodą, ugotować (w mundurkach) i ostudzić. Pastę kawiorową zmiksować z serkiem, kaparami, pokrojoną cienko papryką, posiekaną natką. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Kartofle przekroić na pół i wydrążyć. Powstałe wydrążenia wypełnić farszem. Schłodzić i podawać.

Placki kartoflane z szafranem
60 dag kartofli, kilka nitek szafranu, oliwa z oliwek, 3 jajka, 2 łyżki natki pietruszki, mąka pszenna, sól, pieprz
Ugotować kartofle i rozgnieść w prasce na masę. Rozpuścić szafran (8 – 10 nitek) w 3 łyżkach oliwy. Włożyć do miski rozgniecione kartofle, natkę pietruszki, oliwę z szafranem i wbić jajka. Wymieszać na ciasto nie wyrabiając zbyt długo. W razie potrzeby dodać odrobinę oliwy (gdy za gęste) lub mąki (gdy zbyt rzadkie). Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Nakładać łyżką na patelnię i smażyć na odrobinie oliwy na małym ogniu.