Zgadnij co gotujemy?(61)

Dla mnie jesień zaczyna się dopiero w momencie gdy zobaczę i usłyszę gęsi odlatujące na południe z nadnarwiańskich łąk. I właśnie w miniony weekend nastąpił gęsi exodus. Tysiące ptaków przelatywało nad dachem mojej chałupy i żałośnie krzyczały żegnając nas. No więc jest jesień.

Jesienny więc będzie i nostalgiczny dzisiejszy quiz. A nagrodą będzie książka o historii tygodnika „Polityka” czyli „Polityka i jej ludzie” napisana przez Wiesława Władykę. Kto pierwszy nadeśle trzy prawidłowe odpowiedzi ten dostanie książkę z autografem autora i ? dodatkowo – z moją dedykacją i życzeniami. Do roboty więc!

1. Można z tego warzywa robić zupy, tarty, marynaty; można piec, dusić, gotować; nadaje się ono także na jesienne święta duchów zdobywające coraz więcej młodych miłośników i w Polsce. Bardziej  konserwatywni zadowalają się pestkami. Najbardziej jesiennym warzywem jest…

2. Gęsi odleciały ale gąski pozostały. Pod jakimi innymi nazwami kryją się te przepyszne grzyby?

3. Jesienna poezja obejmuje i tematykę kulinarną. Kto jest autorem tych słów: „Zjedli owoce morza/oraz pigwę w likworze/nadziewając je na widelczyk do pikli;/ Potem wbiegli na molo/I tańczyli tam solo/ Aż w morskiej oddali znikli.”
Dla ułatwienia dodam, że poeta ów żył w XIX wieku. Pisał i rysował. No doprawdy więcej nie mogę, bo nie będzie zabawy. A teraz czekam pod adresem  internet@polityka.com.pl